Na scenie starosta i członkini gratulują jubileuszu WTZ jego kierowniczce

- Jestem tu pierwszy raz, ale zapewne nie po raz ostatni. Na imieniny Patrona nie wypada przyjeżdżać z pustymi rękami, więc mam dla was prezent - powiedział starosta Andrzej Skrzypiński, który wraz z Teresą Jankowską, członkinią Zarządu Powiatu w Oświęcimiu gościł na jubileuszu 30-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Radwanowicach prowadzonego przez Fundację im. Brata Alberta.

- Kiedyś zastanawiałem się, jak ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski „ogarnia” te wszystkie warsztaty terapii zajęciowej, w tym funkcjonujące na terenie powiatu oświęcimskiego (...). Na to 30-lecie życzę wam kolejnych dekad wspaniałego rozwoju. Oby to dobro rozlewało się jak najszerzej. Osoby, które biorą udział w tych warsztatach są tego warte. Nie jesteśmy różni, jesteśmy tacy sami tylko jest między nami ściana, którą Fundacja rękami uczestników zajęć i pracowników WTZ skutecznie kruszy - dodał starosta Andrzej Skrzypiński.

Fundacja im. Brata Alberta została założona w 1987 roku przez śp. Zofię Tetelowską, śp. inż. Stanisława Pruszyńskiego, kapelana „Solidarności” ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz osoby wywodzące się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło” z Krakowa, zwanych popularnie „Muminkami”.

W codziennej pracy Fundacja wspiera osoby niepełnosprawne prowadząc domy stałego pobytu, domy dziennego pobytu, warsztaty terapii zajęciowej, świetlice terapeutyczne, ośrodki adaptacyjne, szkoły i przedszkola integracyjne. Organizuje także obozy rehabilitacyjne. Swoją opieką obejmuje ona ponad 900 osób niepełnosprawnych.

Fundacja pomaga również rodzinom podopiecznych. Jest ona także organizatorem licznych koncertów charytatywnych, spotkań integracyjnych, wystaw i przeglądów twórczości osób niepełnosprawnych umysłowo.

Placówką macierzystą Fundacji im. Brata Alberta jest ośrodek dla osób niepełnosprawnych w Radwanowicach. To właśnie tu, niedaleko Krakowa, znajduje się dwór wraz z gospodarstwem rolnym, który śp. Zofia Tetelowska przekazała na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym umysłowo.

Fundacja im. Brata Alberta organizuje warsztaty terapii zajęciowej w 12 miejscach w Polsce, w tym w Chełmku z filią w Przeciszowie-Lesie, Jawiszowicach i Oświęcimiu.

Warsztaty to szereg zajęć terapeutyczno-rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki nim Podopieczni zdobywają nowe umiejętności i odkrywają swoje – często niezwykłe – talenty. Warsztaty w widoczny sposób przyczyniają się do większej samodzielności i aktywności osób niepełnosprawnych, dzięki czemu, na miarę swoich możliwości, mogą oni prowadzić samodzielne życie. W ramach zajęć działa także szereg różnych pracowni, m.in. tkacko – krawiecka, ogrodnicza, krawiecka, rzemiosł różnych, rehabilitacji ruchowej, czy stolarsko-modelarska. (Źródło: WTZ Chełmek)

Fot. RL (Więcej zdjęć na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku).