Pamiątkowe zdjęcie konsula z władzami MDSM i samorządowcami przed budynkiem Domu Spotkań

Dziś w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz przedstawiciele miejscowych instytucji i placówek, m.in. oświęcimskiego hospicjum pożegnali się z dr. Michaelem Grossem, konsulem generalnym Niemieckończącym po siedmiu latach misję dyplomatyczną w Krakowie.

Dr Michael Groß jest wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Poznał wielu naszych rodaków, nie tylko przy okazji oficjalnych uroczystości z politykami, ale również mniej formalnych spotkań z przedstawicielami lokalnych instytucji i organizacji samorządowych. Dobrze mówi po polsku.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że w naszym kraju spotkał na swojej drodze wielu wspaniałych ludzi, w tym także w Oświęcimiu.

- Przyjeżdżałem tutaj nie tylko ze względu na swoje obowiązki zawodowe uczestnicząc w oficjalnych uroczystościach związanych z rocznicą wyzwolenia spod niemieckiej okupacji byłego obozu i miasta Oświęcim - powiedział dr Michael Groß. - Często gościłem w Oświęcimiu spotykając się z mieszkańcami ziemi oświęcimskiej i samorządowcami. Te relacje były i są dla mnie bardzo ważne. Cieszę się z ożywionych kontaktów między mieszkańcami i władzami partnerskich miast i powiatów - Oświęcimia i miasta Dachau oraz Powiatu Dachau i Oświęcimskiego.

Konsul Niemiec podziękował staroście oświęcimskiemu i prezydentowi miasta za owocną współpracę i gościnę. W podobnym tonie wypowiedzieli się obaj włodarze.

- Doceniamy to, co zrobił Pan dla Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej. Wniósł Pan w to swoje ogromne doświadczenie. Na każdym kroku spotykaliśmy się z Pańską serdecznością, naturalnością i chęcią pomocy. Traktujemy tutaj Pana jako swojego, liczymy że regularnie będzie Pan wracał do naszego powiatu - powiedział starosta Andrzej Skrzypiński.

Za wszechstronną pomoc dla Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, szczególnie w trudnym dla placówki okresie pandemii podziękowała konsulowi Joanna Klęczar - Déodat, dyrektorka MDSM. Dyplomata często gościł w Domu przy ul. Legionów, doceniając rolę tej instytucji w zacieśnianiu polsko-niemieckiej współpracy.

Michael Groß jest doktorem filozofii i dyplomowanym ekonomistą. Karierę naukową rozpoczynał na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Na przełomie XX i XI w. pracował m.in. w placówkach Goethe-Institut w Monachium, Bremie, Sydney, Salonikach i Berlinie. Od 2009 związany z niemiecką dyplomacją, w 2014 r. rozpoczął służbę w ambasadzie Niemiec w Warszawie, a dwa lat później został konsulem generalnym RFN w Krakowie.

Fot. RL