Na zdjęciu dzieci malujące pod altaną motywy związane z bartnictwem

Dziś w Ekologicznej Pasiece w Harmężach odbyły się ekowarsztaty dla dzieci z Gminy Oświęcim w ramach #wakacjezoksirgminyoswiecim. Prowadzone były przez powiatową doradczynię ds. klimatu i środowiska Edytę Burman i Bogusława Raja z Koła Pszczelarzy Ziemi Oświęcimskiej . Warto wspomnieć, że w pasiecie zadomowiły się pszczoły z uli byłego starosty oświęcimskiego, śp, Józefa Krawczyka, wielkiego pasjonata pszczelarstwa.

W części teoretycznej, prowadzonej przez ekodoradczynię, dzieci dowiedziały się, dlaczego ochrona środowiska jest tak ważna, jakie działania prowadzą do zanieczyszczenia naszego środowiska oraz co możemy robić aby dbać o nasze środowisko i o klimat. Następnie wspólnie rozwiązywano krzyżówki i rebusy o tematyce ekologicznej. Na koniec części teoretycznej wykonano pamiątkowe pszczółki.

W tym samym czasie dla drugiej grupy odbywała się część praktyczna z pszczelarzem. Dzieci w specjalnych kombinezonach miały okazję poznać pszczelą rodzinę. Pszczelarz przedstawił uczestnikom budowę ula, gdzie pszczoły gromadzą pyłek, a gdzie miód oraz jak karmią larwy.

Ostatnia część to wspólne wirowanie miodu. Pszczelarz zabrał z ula zapełnione plastry, następnie oczyścił i włożył do ręcznej wirówki, aby dzieci mogły same odwirowywać miód. Każdy etap wirowania miodu został omówiony przez pszczelarza. Zwieńczeniem była degustacja miodu, a pozostały produkt został przelany do małych słoiczków i przekazany uczestnikom warsztatów. Każdy uczestnik otrzymał ekologiczne upominki.

Ekowarsztaty zostały przeprowadzone przez doradczynię ds. klimatu i środowiska w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW.

Fot. zbiory ekodoradcy