Po niespełna roku od wbicia pierwszej łopaty, 27 września na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu uroczyście otwarto nowy budynek Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii spółki GVM Carint. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele zarządu spółki z Włoch i Polski, samorządowcy, medycy, parlamentarzyści ziemi oświęcimskiej – Dorota Niedziela i Marek Sowa.
Na wydarzeniu władze Powiatu Oświęcimskiego reprezentowali: starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkowie zarządu powiatu – Teresa Jankowska, Grażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak. Obecni byli także m.in. przewodniczący rady powiatu Kazimierz Homa, wiceprzewodniczący Piotr Śreniawski, radny Józef Szafran.
- Byłby to jeden z najpiękniejszych dni dla mojego męża - powiedziała posłanka Dorota Niedziela. - Rozbudowa tego ośrodka była jego oczkiem w głowie. Tak naprawdę najważniejszy jest zespół ludzi, który tu pracuje. Każdy, kto tutaj trafił jako pacjent, potrafi docenić to miejsce. Mój mąż był pacjentem ośrodka w 2018 roku. Może dlatego miał świadomość jak szybko i dobrze można zaopatrzyć pacjenta, i jak szybki jest powrót do zdrowia.
- Mój mąż był zdeterminowany w kwestii rozbudowy tej placówki. Niestety tak się zdarzyło, że nie może tego zobaczyć… Myślę że jest dumny z tego, co udało się zrobić. Dziękuję Andrzeju (Skrzypiński – przyp. aut.) za kontynuowanie jego woli - dodała posłanka łamiącym się głosem.
- Mój pierwszy kontakt z Carintem był pośredni i to właśnie przez Marcina (Niedzielę – przyp. aut.) - powiedział starosta Andrzej Skrzypiński. - Zadzwoniłem do niego, pytam co u niego słychać, a on na to: „Wszystko spokojnie, wiesz, wczoraj zawał miałem”. Byłem mocno zaskoczony tym, że człowiek, który dopiero co miał zawał rozmawia, jakby zupełnie nic się nie stało. Kiedy go odwiedziłem w centrum, dowiedziałem się, jaką kompleksową opieką został otoczony.
- Trzeba było się sporo nagimnastykować, by dziś wspólnie świętować otwarcie rozbudowanego centrum. Bo nie wszyscy rozumieli korzyści płynące z partnerstwa publiczno-prywatnego. Nie każdy potrafił zrozumieć jakie są korzyści dla pacjentów płynące z faktu, że na swoim terenie mamy zespół ludzi, którzy świetnie znają się na swoim fachu, lepiej niż ktokolwiek w Polsce. Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy nasi koledzy z rady powiatu taką a nie inną postawę wykazywali - skwitował starosta.
- Ludzkie zdrowie i życie jest wartością nadrzędną. Sprawa rozbudowy placówki ciągnęła się od 2012 r. Jako nowo ukonstytuowany zarząd powiatu wiedzieliśmy, że ta inwestycja musi w końcu zostać zrealizowana. I tak też się stało, choć poprzedziło tę decyzję masa trudnych rozmów. (…) Warto podkreślić, że GVM Carint działa w oparciu o kontrakt z NFZ, stąd też usługi dla mieszkańców są bezpłatne. Dokonaliśmy majstersztyku, bo rozbudowa ośrodka dokonała się bez wydania choćby złotówki z publicznych pieniędzy - powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz.
Centrum powstało ze środków własnych GVM Carint przy współpracy ze starostą oświęcimskim, Zarządem Powiatu oraz dyrekcją Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Gorącym orędownikiem rozbudowy placówki był śp. Marcin Niedziela.
Tym samym ośrodek spółki Carint, który od kilkunastu lat funkcjonuje na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, wzbogacił się o dodatkową przestrzeń.
Pacjenci zyskają dostęp do nowej infrastruktury, która wzmocni specjalistyczną opiekę kardiologiczną w regionie oraz poprawi bezpieczeństwo i kompleksowość leczenia. Wartością nowego obiektu jest sala hybrydowa do zabiegów planowych.
Centrum zapewnia pacjentom powiatów oświęcimskiego i wadowickiego dostęp do diagnostyki i zabiegowych procedur kardiologicznych. Szpitalne świadczenia medyczne są dostępne dla pacjentów bezpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Podczas otwarcia nagrodzono laureatów konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych w powiecie oświęcimskim pn. „Dlaczego należy dbać o serce”. Starosta Andrzej Skrzypiński sprawował honorowy patronat nad konkursem.
***
Inwestycję opisuje prezes Sebastian Kawalec:
„W nowym budynku o powierzchni 1144 m kw., połączonym ze „starą częścią” oddziału, która w dalszym ciągu będzie wykorzystywana (około 500 m kw.) na parterze znajdują się: podjazd dla karetek - wielu pacjentów w stanach zagrożenia życia, w stanach nagłych trafia do naszego centrum bezpośrednio z karetki - izba przyjęć, poradnia dedykowana dla realizacji programu KOS zawał, miejsce dla nowego zakresu świadczeń - rehabilitacji kardiologicznej, parking i przy okazji inwestycji poszerzyliśmy również bazę parkingową szpitala o 18 dodatkowych ogólnodostępnych miejsc postojowych za pawilonem szpitalnym nr 4.
Na I piętrze znajdują się aż dwie niezależne sale zabiegowe, co nie jest standardem dla oddziałów kardiologii zlokalizowanych w szpitalach powiatowych, w tym jedna w reżimie bloku operacyjnego oraz duży oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego, kluczowy dla opieki pozabiegowej i ciężkich przypadków kardiologicznych, całodobowo nadzorowany przez zespół pielęgniarski. Każde łóżko jest monitorowane za pomocą systemu o wysokoczułych parametrach. Stworzona została również przeszklona izolatka z odrębnym węzłem sanitarnym i niezależną wentylacją".
- Druga, niezależna sala zabiegowa zwiększy bezpieczeństwo pacjentów w trakcie zabiegów, szczególnie że realizuje się coraz dłuższe zabiegi elektrofizjologiczne i zapewni poszerzenie struktury zabiegowej, rozwój wysokospecjalistycznego leczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej, elektrofizjologii i leczenia wad strukturalnych serca. Poprawa bezpieczeństwa leczonych pacjentów to także dostępność w centrum dwóch angiografów. Nawet w trakcie awarii czy serwisu będzie zapewniona ciągłość realizacji świadczeń dla pacjentów z zawałem serca - mówi dr hab. n.med. Łukasz Rzeszutko, lekarz kardiolog współpracujący z Carintem, zajmujący się leczeniem choroby wieńcowej.
Na II piętrze znajduje się rozbudowany oddział kardiologiczny. Wszystkie sale są klimatyzowane, z węzłami sanitarnymi, większość łóżek jest monitorowanych z punktu pielęgniarskiego, co również stanowi podwyższony standard. Nowy oddział zapewnia wysoki komfort pobytu pacjentów i zwiększenie ich bezpieczeństwa.
Fot. RafLor