Zarząd Powiatu w Oświęcimiu – starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz, członkowie tego gremium: Teresa Jankowska, Grażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Piotr Śreniawski uczestniczyli 2 października wraz z delegacją partnerskiego Powiatu Dachau w otwarciu poruszającej ekspozycji w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej pt. „Dzieci z Indersdorf 1944-1948 - świadkowie i ofiary III Rzeszy”. Wyjątkowym gościem była Zofia Karpuk – jedna z dziewczynek z ośrodka w Indersdorf.
Na ekspozycję poświęconą losom dzieci robotnic przymusowych składają się 24 wielkoformatowe tablice z tekstami i, w większości, archiwalnymi fotografiami.
- Nieustannie Polacy musieli zmagać się z fizycznym wyzyskiem, niedostatecznym wyżywieniem, brakiem dostatecznej opieki medycznej i tęsknotą za rodziną i ojczyzną. Szczególnie ciężko było matkom i dzieciom. Początkowo ciężarne Polki odsyłano do domu, ale od 1943 r. władze Rzeszy ze względów rasowo-ideologicznych zaprzestały tej praktyki. Dążąc do zachowania ich siły roboczej, zmuszały Polki do aborcji lub umieszczały ich potomstwo w specjalnych ośrodkach, gdzie dzieci robotnic przymusowych umierały masowo z powodu głodu, zimna i chorób. O zbrodni tej traktuje niniejsza wystawa - czytamy we wprowadzeniu.
– Byliśmy wywiezieni z mamą – ja i brat – do Niemiec, do Bawarii, do gospodarzy – wspominała obecna na otwarciu wystawy świadek historii Zofia Karpuk (po mężu Ogłaza).
Po śmierci matki z bratem Januszem trafiła do Indersdorf. Opowiadała zebranym o pobycie w ośrodku i dalszych powojennych losach. Oboje Indersdorf odwiedzili ponownie dopiero po 64 latach – w 2009 roku.
Wystawa czasowa „Dzieci z Indersdorf 1944-1948 – świadkowie i ofiary III Rzeszy“ znajduje się przy wejściu głównym do budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. Można ją oglądać do końca czerwca 2024 r. w godzinach otwarcia instytucji. Kuratorkami wystawy są: Anna Andlauer (stowarzyszenie Heimatsverein Indersdorf), dr Bernadetta Czech-Sailer (Starostwo Powiatowe w Dachau) i Dorota Mleczko (dyrektorka Muzeum Pamięci w Oświęcimiu).
Goście z Powiatu Dachau na czele z landratem (starostą) Stefanem Loewlem wcześniej odwiedzili powiatowego „Konara” i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Zofii Posmysz.
Wraz z gospodarzami zwiedzili obie placówki, rozmawiali też o nawiązaniu bliższych relacji pomiędzy tymi szkołami a podobnymi placówkami w Powiecie Dachau. Wraz z delegacją naszego powiatu goście z Bawarii oddali hołd pomordowanym w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz-Birkenau.
Fot. RafLor (Więcej zdjęć na profilu Powiatu na Facebooku)