Marta Górna referuje powiatowy program leczenia niepłodności na sesji rady powiatu

Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła na sesji w dn. 18 października program polityki zdrowotnej pn. „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego w latach 2024-2026”. Inicjatorem powstania Programu jest wicestarosta Paweł Kobielusz.

W Polsce od 2015 r. obowiązuje ustawa o leczeniu niepłodności, która rozpoznaje problem jakim jest niepłodność i reguluje prawo do jej leczenia. Niestety, Polska pozostaje jednym z ostatnich państw europejskich bez możliwości kompleksowego finansowania diagnostyki i leczenia niepłodności.

W związku z powyższym niezmiernie ważne jest natychmiastowe podjęcie działań, które zapewnią pacjentom równy dostęp do diagnostyki oraz skutecznej i bezpiecznej terapii, przezwyciężającej skutki niepłodności.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność dotyka 10-12 proc. populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) szacuje, że niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym. Co najmniej połowa z tych par korzysta z pomocy podstawowej opieki zdrowotnej a około 60 proc. wymaga specjalistycznego leczenia.

Odnosząc te dane do populacji powiatu oświęcimskiego, liczącego 149 304 mieszkańców (GUS 2022) można oszacować, że niepłodność dotyka około 5933 pary zamieszkujące nasz powiat.

Do opracowania Programu w drodze zapytania ofertowego kilka miesięcy temu zostało wyłonione Stowarzyszenie Na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian z siedzibą w Warszawie. Jego szefowa Marta Górna przybliżyła na październikowej sesji szczegóły przygotowanego dokumentu.

Program „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego” przewiduje dofinansowanie dla 12 par rocznie, czyli 36 par w ciągu 3 lat trwania Programu.

Pacjenci zakwalifikowani do Programu mają prawo do skorzystania z jednorazowego dofinansowania do leczenia w wysokości do 8 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub do jednorazowego dofinansowania w wysokości do 4 tys. zł do procedury adopcji zarodka, jak również możliwość skorzystania z jednej bezpłatnej wizyty u psychologa posiadającego doświadczenie w pracy z parami niepłodnymi.

Więcej o Programie: https://ssl.esesja.pl/posiedzenie15/253473