Na scenie OCK przemawiają włodarze Powiatu, Miasta i Gminy Oświęcim

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz uczcili przypadający dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Wraz z włodarzami Miasta i Gminy Oświęcim – zastępcą prezydenta Oświęcimia Krzysztofem Kanią i wójtem Gminy Oświęcim Mirosławem Smolarkiem przedstawiciele władz Powiatu Oświęcimskiego wzięli udział w spotkaniu przygotowanym przez Stowarzyszenie „Bratnich Serc” w Oświęcimskim Centrum Kultury. Z ust decydentów popłynęły słowa wsparcia dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

- To jest nasze wspólne święto. Obecne czasy są trudne, niepewne, co nie sprzyja naszemu dobrostanowi. Zatem życzę nam wszystkim zdrowia, może brzmi to jak truizm, ale to kwestia najważniejsza. Przywołano dziś słowa Czesława Niemena, ale ja chcę przypomnieć słowa innego słynnego polskiego muzyka, który jest bliski moim gustom muzycznym, Ryszarda Riedla z Dżemu, który kiedyś wyśpiewał, że „w życiu piękne są tylko chwile”. Życzę nam wszystkim samych pięknych chwil - powiedział starosta Andrzej Skrzypiński.

- Dobrze, że jest taki dzień, bo samopoczucie psychiczne jest bardzo ważne. Nikt z nas nie wie, kiedy nas czy naszych bliskich może dotknąć choroba o podłożu psychicznym. W tym dniu chciałbym szczególnie podziękować środowiskowym domom samopomocy i terapeutom za wsparcie i kompleksową pomoc chorym. Leczenie schorzeń psychicznych nie ogranicza się do farmakologii. Ważną częścią terapii jest także integracja i wspólne spędzanie czasu - wicestarosta Paweł Kobielusz.

Podobnie jak w zeszłym roku, także i tegoroczne spotkanie wypełniły występy artystyczne podopiecznych i sympatyków Stowarzyszenia.

Sabina Studzińska, prezeska Stowarzyszenia „Bratnich Serc” dla Ludzi Chorych w Oświęcimiu zaprosiła do wspólnego świętowania podopiecznych z partnerskich placówek ze Śląska i Małopolski. Widzowie, wśród nich m.in. uczniowie powiatowego „Konara” obejrzeli także film będący podsumowaniem działalności Stowarzyszenia na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Fot. RafLor