Dyrektorka powiatowego środowiskowego domu samopomocy w Kętach przybliża radnym sylwetkę nagrodzonego lekarza

Rada Powiatu w Oświęcimiu na wczorajszej sesji jednogłośnie zdecydowała o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Ziemi Oświęcimskiej” Krystynowi Wacławowi Czerniejewskiemu, wieloletniemu ordynatorowi Oddziału Psychosomatyki i Psychiatrii Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Uroczystość uhonorowania znanego i cenionego nie tylko w lokalnym środowisku lekarza nastąpi 9 listopada w murach Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu podczas V Konferencji Naukowej „Zdrowie Psychiczne - Wspólny Temat”.

Inicjatorką nadania tytułu była Renata Englart-Janosz, dyrektorka Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach z placówką w Brzeszczach, wieloletnia współpracowniczka Krystyna W. Czerniejewskiego. Szczegółowo przybliżyła radnym sylwetkę cenionego lekarza.

Krystyn Wacław Czerniejewski to jeden z pionierów psychoterapii w Polsce, twórca i wieloletni ordynator Oddziału Psychiatrycznego w Oświęcimiu. Urodził się i wychowywał w Krakowie. W 1957 roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Krakowskiej Akademii Medycznej. Dyplom lekarza uzyskał w 1962 roku, rozpoczął też I stopień specjalizacji i pracę w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Kobierzynie.

W 1967 roku uzyskał II stopień specjalizacji, a w 1968 roku wygrał konkurs na stanowisko ordynatora powstającego oddziału psychiatrycznego przy Szpitalu Ogólnym w Oświęcimiu. Był to jeden z pierwszych oddziałów psychiatrycznych przyszpitalnych w Polsce. Oddział mieścił się w dawnym Pałacu Bobrowskich i Zwillingów w Rajsku, pełniącym do 1965 roku siedzibę Szpitala Ogólnego.

Oddział szybko wpisał się w krajobraz medyczny Oświęcimia. Dzięki osobie doktora Czerniejewskiego, oddział w Rajsku, choć nie był ośrodkiem akademickim, stał się jednym z miejsc, w którym tworzyła się polska psychoterapia. Doktor wprowadził zasady społeczności leczącej. Codzienną wizytę na salach zastąpiły poranne zebrania pacjentów i personelu, na których omawiano wydarzenia ostatniej doby, objawy chorobowe pacjentów, wyjaśniano nieporozumienia, ustalano porządek dnia, prowadzono psychoedukację. Ordynator prowadził psychoterapię indywidualną i grupową. Zainicjował terapią zajęciową. W latach 70. Oddział był jednym z miejsc szkoleniowych dla Sekcji Psychoterapii utworzonej przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym. To w ramach jej prac, doktor Czerniejewski uczestniczył w krajowych i międzynarodowych szkoleniach i konferencjach przedstawiając prace badawcze, poglądowe, zdobywając wiedzę, którą przekazywał zespołowi oddziału. 

W 1992 roku, po sześcioletnim okresie budowy, został oddany do użytku kolejny pawilon przy Szpitalu Ogólnym w Oświęcimiu, przeznaczony na potrzeby Oddziału Psychiatrycznego. Powstaje Oddział Psychosomatyki i Psychiatrii. Jak pisał w referacie wygłoszonym z okazji czterdziestolecia szpitala w Oświęcimiu ówczesny dyrektor Jan Moskal „w oddziale tym, ordynator, doktor Krystyn Czerniejewski wraz z zespołem terapeutycznym wprowadził nowoczesny model leczenia schorzeń psychosomatycznych i psychiatrycznych wykorzystując doświadczenia z konferencji z ośrodkami zachodniej Europy”.  Doktor Czerniejewski pełnił funkcje ordynatora do 2002 roku, po czym przeszedł na emeryturę.

Na przełomie lat 80. i 90. doktor Czerniejewski wyszedł z inicjatywą powołania organizacji pozarządowej działającej na rzecz pacjentów i ich rodzin. Powstało Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Nadzieja”. Misją organizacji była pomoc pacjentom i ich rodzinom w przełamywaniu barier wynikających z choroby, propagowanie i działania społeczności lokalnej na rzecz zdrowia psychicznego. Stowarzyszenie prowadziło przez pewien okres środowiskowe domy samopomocy w Oświęcimiu, Kętach i Chełmku. W 1993 roku z inicjatywy doktora Czerniejewskiego powstały dwa Ośrodki Pobytu Dziennego. Jeden w Oświęcimiu, drugi w Chełmku. W pracy kładziono nacisk na pomoc byłym pacjentom oświęcimskiego oddziału, którzy nie radzili sobie z problemami życia codziennego. Zadaniem ośrodków była integracja chorych psychicznie ze środowiskiem lokalnym oraz poprawa jakości ich życia.

W 1998 roku ośrodki przekształcono w Środowiskowe Domy Samopomocy, jako samodzielne jednostki, które funkcjonują do dziś. Doktor Czerniejewski uczestniczył w tworzeniu programu działania ŚDŚ-ów, konsultował przebywających w nim pacjentów. Do dziś utrzymuje kontakt z PŚDS-em w Kętach, służąc radą i pomocą merytoryczną. Jedną z nieocenionych zasług doktora Czerniejewskiego jest ukształtowanie grona specjalistów - lekarzy, pielęgniarek, psychologów, terapeutów, którzy pracując w oddziale pod jego kierownictwem, przejęli myśl tworzenia godnej opieki psychiatrycznej i pracy z pasją. To oni dziś pracują w wielu jednostkach na terenie powiatu i regionu, tworząc sieć wsparcia i pomocy osobom chorym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie.