Harcerka na czele biało-czerwonego podchodu patriotycznego w Oświęcimiu

105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była świętowana jak (nasz) powiat długi i szeroki. Patriotyczne parady z biało-czerwonymi flagami i śpiewem na ustach, składanie wiązanek kwiatów pod pomnikami i tablicami poświęconymi ważnym postaciom, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, w tym na sportowo – w taki sposób wielu z nas celebrowało ten wyjątkowy, jakże piękny, choć listopadowy, dzień.

Najwięcej osób zgromadziły uroczystości w Oświęcimiu, ale licznie i radośnie było również w innych miejscowościach, m.in. w Kętach, Brzeszczach i Zatorze.

W Oświęcimiu delegacja Powiatu Oświęcimskiego w składzie: starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz, członkini zarządu powiatu Grażyna Kopeć oraz przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Kazimierz Homa i wiceprzewodniczący tego gremium Piotr Śreniawski uczestniczyła wraz z innymi delegacjami w patriotycznej paradzie oraz złożyła kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości i na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

- Biało-czerwona łączy Polaków. W tych dwóch barwach zawiera się nasza historia, tożsamość, nasza teraźniejszość i nasza przyszłość. Patrząc na uczestników patriotycznej parady można powiedzieć, że Polska jest w naszych sercach, że spotykamy się, bo dla nas największą wartością jest wolność i niepodległość - powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut witając przybyłych na uroczystości na placu Tadeusza Kościuszki.

Włodarz miasta nad Sołą przypomniał, że żyjemy w niełatwych czasach, gdy świat drży w posadach, zaognia się sytuacja na Bliskim Wschodzie, a za naszą wschodnią granicą demokratyczna Ukraina walczy zaciekle broni swojej niepodległości tocząc krwawy bój ze zbrodniczą Rosją.

- Święto Niepodległości wyzwala w nas poczucie narodowej dumy z tego, że jesteśmy Polakami, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie. (…) Nasza Ojczyzna stała się wolna, bo zabiegali o to nasi bohaterowie: marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty. Różnili się, spierali. Ich drogi niepodległościowe były odmienne. Jednak kierowała nimi zawsze ta najważniejsza – racja narodowa, niepodległa Polska. Trzeba podkreślić to także dzisiaj - dodał Janusz Chwierut, apelując do zgromadzonych o czerpanie radości i siły ze Święta Niepodległości.

Po uroczystości, część delegacji, w tym reprezentujący Powiat starosta Andrzej Skrzypiński, udała się na pobliski cmentarz parafialny, by złożyć wiązanki kwiatów i oddać hołd żołnierzom poległym w obu światowych wojnach, w tym żołnierzy poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 r.

Wojciech Kajdas, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu i radny Sławomir Momot reprezentowali samorząd powiatowy w uroczystościach niepodległościowych w Zatorze. Rozpoczęły się mszą święta w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. śśw. Wojciecha i Jerzego w Zatorze. Po mszy mieszkańcy udali się na pobliską nekropolię. Na cmentarzu nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W Brzeszczach władze Powiatu tradycyjnie reprezentowała członkini zarządu Teresa Jankowska. Obchody Święta Niepodległości w w górniczej gmin ie rozpoczęły się uroczystym pochodem. Przy wtórze marszy odgrywanych przez orkiestrę Zakładu Górniczego „Brzeszcze” delegacje i poczty sztandarowe przeszły sprzed Urzędu Gminy do kościoła pw. św. Urbana, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Po mszy, w Parku Miejskim przy ul. Kościuszki, przy Pomniku „Ku czci Poległych w walce z faszyzmem” odbyła się oficjalna część uroczystości.

W uroczystościach niepodległościowych w Kętach samorząd powiatowy reprezentowali radni: Ewa Płonka, Aneta Tlałka i Józef Szafran. Zgodnie z wieloletnią, lokalną tradycją, władze samorządowe, radni, delegacje z instytucji kultury, szkół, klubów i stowarzyszeń oraz przybyli mieszkańcy wspólnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości, odwiedzając ważne dla tutejszej społeczności miejsca pamięci: Grób Nieznanego Żołnierza na kęckim Rynku, tablicę upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego i Legionów w Kętach oraz tablicę poświęconą pamięci Ofiar nazizmu i komunizmu przy kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Fot. RafLor (Oświęcim), WK/ROK (Zator), kety.pl (Kęty), brzeszcze.pl (Brzeszcze). (Bogata fotogaleria zdjęć z wydarzeń dostępna jest na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku)