Od przeszło trzech dekad pełni posługę kapłańską w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Od blisko 30 lat związany jest z Centrum Dialogu i Modlitwy. Od 40 lat jest księdzem katolickim. Dr Manfred Deselaers, niemiecki duchowny, który gros swojego życia związał z ziemią oświęcimską, 7 grudnia uroczyście świętował wraz z gronem najbliższych, przyjaciół i współpracowników 40-lecie posługi kapłańskiej. Nie krył wzruszenia i... zaskoczenia, bo nic o szykowanej dlań imprezie ponoć nie wiedział.
Powiedzieć, że to postać niezwykła, to jak nic nie powiedzieć. Orędownik pojednania i dialogu polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego, pomagający mimo trudnych warunków katolikom w Rosji. Autor głośnych książek: „Dialog u progu Auschwitz”, „Bóg a Zło”, czy biografii Rudolfa Hoessa, komendanta KL Auschwitz „I nigdy oskarżony nie miał wyrzutów sumienia?”.
Bohater książki „Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz” – zapisu poruszającej rozmowy Piotra Żyłki z ks. Manfredem. Duchowny opowiada o swojej niecodziennej drodze i o tym, co stara się robić, żeby „ostatnie słowo w Auschwitz nie należało do Hitlera”. Dzieli się historiami ludzi – w szczególności byłych więźniów – które stały się dla niego drogowskazami. Próbuje znaleźć osobistą odpowiedź na pytania, z którymi nieustannie się konfrontuje.
Człowiek to na pozór zdystansowany, a tak naprawdę niezwykle otwarty, wrażliwy, pełen poczucia humoru i… miłośnik nowości technologicznych.
Starosta Andrzej Skrzypiński podkreślił, że ks. Deselaers stał się symbolem Oświęcimia, człowiekiem znanym i powszechnie cenionym przez jego mieszkańców. Wręczył Jubilatowi jedno z dzieł autorstwa oświęcimskiego artysty Pawła Warchoła pt. „Droga Krzyżowa”.
Z rąk prezydenta Oświęcimia Janusz Chwieruta ks. Manfred Deselaers odebrał Medal Miasta Oświęcim. Z życzeniami pospieszyła zastępca wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał, prezes Fundacji Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim Helena Wisła, najbliżsi współpracownicy Jubilata, przyjaciele i młodzież ze szkoły salezjańskiej w Oświęcimiu.
Gratulacje ks. Manfred przyjął także m.in. od Joanny Klęczar-Déodat, dyrektorki Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimu Leszka Palusa, Romana Kwiatkowskiego – prezesa Stowarzyszenia Romów w Polsce, i od konsula generalnego RFN w Krakowie Holgera Mahnicke.Fot. RafLor (Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu Powiatu na Facebooku)