Nagrody dla twórczych i aktywnych mieszkańców

Podczas gali Złote Sakiewki 2023 w Chełmku starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i poseł Marek Sowa pogratulowali miejscowym przedsiębiorcom, burmistrzowi Chełmka i radnym Rady Miejskiej dynamicznego rozwoju Gminy Chełmek, jaki dokonał się w ostatnich latach, w zakresie m.in. budowy i rozbudowy zakładów pracy, tworzenia nowych miejsc pracy, a także budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury komunalnej.

Obaj panowie zwrócili uwagę, że w Gminie Chełmek znajduje się rozbudowana, bardzo dobrej jakości infrastruktura do spędzania czasu wolnego, służąca uprawianiu sportów, rozwijania swoich pasji i dająca możliwość udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych.

Uroczysta gala odbyła się 19 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Była okazją do oficjalnego rozpoczęcia zaplanowanych na ten rok uroczystych obchodów 55-lecia nadania praw miejskich Chełmkowi.

Po powitaniu wszystkich gości zebrani uczcili minutą ciszy zmarłego w dniu 9 stycznia śp. księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, współzałożyciela i prezesa Fundacji im. Brata Alberta, a od 2014 roku Honorowego Obywatela Gminy Chełmek.

Burmistrz Andrzej Saternus przedstawił najważniejsze inwestycje zrealizowane w okresie ostatnich 5 lat za łączną kwotę ponad 80 mln zł. Omówił też plany dotyczące dalszego rozwoju Gminy Chełmek.

Podkreślił, że to przedsiębiorcy są prawdziwą siłą tej gminy. Przypomniał, że w latach 90. ubiegłego wieku po upadku PZPS Chełmek, nagle kilka tysięcy osób straciło źródło dochodu. Dzisiaj na obszarze Miejskiej Strefy Aktywności Gospodarczej w Chełmku funkcjonuje kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych.

Trzy największe firmy funkcjonujące na terenie gminy, które nazwał „Orłami”, tj. MAFLOW należący do grupy Boryszew S.A., VG Polska i Przedsiębiorstwo Metali Nieżelaznych BOBREK Sp.j. dają pracę ponad 1500 osobom. „Jastrzębiami” nazwał średnie, rodzime firmy, które dają zatrudnienie na poziomie 100, 50, czy 30 osób takie jak: Dermex, LamiPOL, Eurostyl, Świat Aluminium, Techformont, Szan, Alsina, Asfor Poznański, Transport – Spedycja Łoziński, MZGK sp. z o.o., Enwos sp. z o. o., Ptyś, Siódemka, Meble Kania i inne.

Oprócz tych przedsiębiorstw włodarz wspomniał o setkach jednoosobowych i rodzinnych podmiotów gospodarczych prowadzonych przez mieszkańców, którzy z powodzeniem realizują się na trudnym rynku produkcji, usług i handlu.

Burmistrz podziękował tutejszym przedsiębiorcom za szeroko rozumiany rozwój gospodarczy gminy, a także za utworzenie kilku tysięcy miejsc pracy. Osobne podziękowania skierował do mieszkańców za codzienny wkład w rozwój gminy.

Oficjalna część gali rozpoczęła się wręczeniem przez burmistrza Chełmka Andrzeja Saternusa oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Chełmku Marka Palki statuetek Lidera. Wyróżnienie to jest przyznawane od 2005 roku osobom, które bezinteresownie działają na rzecz lokalnej społeczności, a swoją pracą oraz zaangażowaniem szczególnie zasłużyły się w różnych dziedzinach życia gminy Chełmek. W tym roku nagrodę odebrało aż 40 laureatów!

Kolejnym wyróżnieniem wręczanym przez burmistrza Chełmka była nagroda „Zwyczajny – Niezwyczajny 2023”. Jest ona wyrazem szczególnego i szczerego uznania oraz podziękowania za godną naśladowania postawę, aktywność oraz zaangażowanie w sytuacji kryzysowej.

W tym roku nagroda „Zwyczajny - Niezwyczajny” została przekazana osobom, które nie zastanawiając się, pośpieszyły z pomocą tam, gdzie była ona zwyczajnie potrzebna. Wykazały się one zaangażowaniem i determinacją w swoim działaniu. Towarzyszyła im empatia, wrażliwość, chęć niesienia dobra i pomocy drugiemu człowiekowi.

„Otwarte Serca” to nagroda burmistrza Chełmka przyznawana osobom i podmiotom niosącym pomoc, działającym na rzecz potrzebujących mieszkańców Gminy Chełmek oraz udzielającym im wsparcia materialnego i duchowego. Ta statuetka to drobny wyraz wdzięczności za poświęcenie i oddanie dla innych.

„Złota Sakiewka” to nagroda, która symbolizuje szczodrość i ma na celu podziękowanie wszystkim osobom za to, że potrafią przekazywać innym dar swojego serca. Gala nosi nazwę właśnie od tej nagrody. Jest ona wyrazem podziękowań samorządu Chełmka wszystkim, którzy w 2023 roku finansowo przyczynili się do realizacji wielu przedsięwzięć w naszej gminie.

W zeszłym roku łączna kwota przekazana dla organizacji pozarządowych oraz instytucji działających na obszarze gminy Chełmek wyniosła ponad 130 tysięcy złotych.

Główną nagrodą wręczoną przez Burmistrza Chełmka był medal „Za zasługi dla rozwoju Gminy Chełmek”. Po raz pierwszy odznaczenie to zostało przyznane w 2004 roku. Poprzez nagrodę laureaci doceniani są za szczególny wkład w rozwój Gminy w różnych dziedzinach życia gospodarczego, społecznego, sportowego, kulturalnego.

Lista nagrodzonych i pełna relacja: Gala Złote Sakiewki 2023 (chelmek.pl).

(Źródło i foto: Urząd Miejski w Chełmku)