Tegoroczne inwestycje w samorządach z rządowego programu. Co dalej z OSPR?

Omówieniu zadań zaplanowanych do realizacji w br. jak i rozpoczętych w poprzednich latach poświęcone było dzisiejsze spotkanie beneficjentów Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Gości powitał starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński. W spotkaniu w starostwie uczestniczyli: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, burmistrz Chełmka Andrzej Saternus i wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek. Powiat Oświęcimski oprócz starosty reprezentował także członek zarządu Jerzy Mieszczak. Obecni byli przedstawiciele Skarbu Państwa.

W tym roku w ramach dofinansowania z OSPR i środkom własnym samorządu w Oświęcimiu kontynuowana będzie przebudowa drogi powiatowej ul. Wysokie Brzegi i ul. Szpitalna oraz zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Berka Joselewicza i Bulwary wraz z budową parkingu podziemnego,

W Gm. Oświęcim prowadzone będą prace w szkole w Brzezince. Ruszy przebudowa ul. Załawie w Babicach.

W Gminie Chełmek kontynuowana będzie budowa wieży widokowej im. Rtm. Witolda Pileckiego.

W 2024 r. zarezerwowano środki na prace projektowe związane z planowaną modernizacją ul. Ofiar Faszyzmu w Chełmku oraz przebudową drogi powiatowej ul. Browarna i ul. Borska w Harmężach.

Samorządowcy podnieśli problem rosnących cen materiałów budowlanych, usług i robót, które skutkują koniecznością wyłożenia dodatkowych środków przez samorządy. Z ust przedstawicieli rządu wynika, że na razie mało prawdopodobne jest dodatkowe wsparcie z budżetu państwa.

Starosta Andrzej Skrzypiński powiedział, że samorządy powinny pomyśleć o nowym kształcie programu rządowego dla Oświęcimia i pozostałych samorządów-beneficjentów OSPR.

Podkreślił, że podstawowe cele OSPR, czyli uporządkowanie ciągów komunikacyjnych w sąsiedztwie Muzeum Auschwitz daleko już dawno wykroczyły poza pierwotne założenia. Przypomniał, że na przestrzeni lat do grona beneficjentów Programu dołączyły kolejne samorządy (Chełmek, Brzeszcze). 

Obecny, szósty etap OSPR-u kończy się w przyszłym roku. Czy i w jakim kształcie będzie kontynuowany, zależy nie tylko od rządu, ale także od pomysłów i możliwości finansowych samorządów.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy powstał w latach 90. ub. wieku. Jego pomysłodawcą był ówczesny prezydent Oświęcimia Andrzej Telka. Wśród priorytetów programu jest m.in. poprawa dostępności komunikacyjnej dla turystów odwiedzających Miejsce Pamięci i warunków życia mieszkańców.

Fot. RafLor