
Kilka dni temu, 23 lutego, obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją. Dla wielu osób depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan. To błędne myślenie, bo depresja to schorzenie, które można porównać do innych chorób, takich jak grypa, Alzheimer, cukrzyca czy padaczka. Pomocną ręką służą specjaliści, m.in. z Centrum Zdrowia Psychicznego w Oświęcimiu.
Pomimo tego, że objawy depresji czasem nie są widoczne na pierwszy rzut oka, nie czyni jej to mniej ważną od innych dolegliwości. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku czy statusu materialnego.
Co może powodować depresję?
Depresja może mieć jedną, jasną przyczynę – np. pojawia się po utracie bliskiej osoby, ale może także być kombinacją genów, predyspozycji i środowiska, w jakim ktoś dorastał. Poza przyczynami genetycznymi i biologicznymi depresję może uruchomić szereg czynników stresowych, takich jak:
- wypadek,
- utrata pracy,
- zakończenie związku,
- przytłaczający nadmiar pracy i obowiązków,
- utrata sprawności.
Jak rozpoznać, czy cierpisz na depresję?
Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:
- obniżenie nastroju,
- utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia),
- brak energii i osłabienie.
Ostateczną diagnozę depresji postawi lekarz psychiatrii po indywidualnym, dokładnym wywiadzie z pacjentem. Każdy przypadek jest inny, dlatego też choroba może przebiegać inaczej. Jeśli zauważasz u siebie nawet jeden z objawów zaprezentowanych na grafice, skontaktuj się z lekarzem.
Centrum Zdrowia Psychicznego | Szpital Powiatowy w Oświęcimiu - Zespół Opieki Zdrowotnej Oświęcim (szpitaloswiecim.pl) - Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne:
- Poradnia Chorób Nerwowych i Psychicznych „Integritas”: 32-600 Oświęcim, ul. Żwirki i Wigury 5;
- Poradnia Zdrowia Psychicznego w Chełmku Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej : 32-660 Chełmek, ul. Staicha 1.
(Źródło: Szpital Powiatowy w Oświęcimiu)