Depresja to nie oznaka słabości ani powód do wstydu

Kilka dni temu, 23 lutego, obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją. Dla wielu osób depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan. To błędne myślenie, bo depresja to schorzenie, które można porównać do innych chorób, takich jak grypa, Alzheimer, cukrzyca czy padaczka. Pomocną ręką służą specjaliści, m.in. z Centrum Zdrowia Psychicznego w Oświęcimiu.

Pomimo tego, że objawy depresji czasem nie są widoczne na pierwszy rzut oka, nie czyni jej to mniej ważną od innych dolegliwości. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku czy statusu materialnego.

Co może powodować depresję?

Depresja może mieć jedną, jasną przyczynę – np. pojawia się po utracie bliskiej osoby, ale może także być kombinacją genów, predyspozycji i środowiska, w jakim ktoś dorastał. Poza przyczynami genetycznymi i biologicznymi depresję może uruchomić szereg czynników stresowych, takich jak:

• wypadek,
  • utrata pracy,
  • zakończenie związku,
  • przytłaczający nadmiar pracy i obowiązków,
  • utrata sprawności.

Jak rozpoznać, czy cierpisz na depresję?

Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:

• obniżenie nastroju,
  • utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia),
  • brak energii i osłabienie.

Ostateczną diagnozę depresji postawi lekarz psychiatrii po indywidualnym, dokładnym wywiadzie z pacjentem. Każdy przypadek jest inny, dlatego też choroba może przebiegać inaczej. Jeśli zauważasz u siebie nawet jeden z objawów zaprezentowanych na grafice, skontaktuj się z lekarzem.

Centrum Zdrowia Psychicznego | Szpital Powiatowy w Oświęcimiu - Zespół Opieki Zdrowotnej Oświęcim (szpitaloswiecim.pl) - Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne:

• Poradnia Chorób Nerwowych i Psychicznych „Integritas”: 32-600 Oświęcim, ul. Żwirki i Wigury 5;
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego w Chełmku Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej : 32-660 Chełmek, ul. Staicha 1.

(Źródło: Szpital Powiatowy w Oświęcimiu)