Jak przygotować młodzież do wizyty w Miejscu Pamięci? Seminarium dla nauczycieli

Do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych kierowane jest zaproszenie do uczestnictwa w seminarium organizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Mieszcząca się w Muzeum Auschwitz placówka zaprasza do udziału w „Akademii dla nauczycieli z Polski”, która jest zaplanowana w Oświęcimiu od 11 do 14 kwietnia br.

Do udziału w seminarium organizatorzy zapraszają czynnych zawodowo nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w szczególności tych, którzy nie uczestniczyli jeszcze w projektach organizowanych przez MCEAH i chcieliby wykorzystać zdobytą podczas Akademii wiedzę w pracy z uczniami.

- Organizujemy ten program, bowiem wielu nauczycieli pyta nas o możliwość organizacji wizyty uczniów w autentycznym Miejscu Pamięci. Podczas trzech dni chcemy z jednej strony zaprezentować im narzędzia edukacyjne dla różnych grup wiekowych, które wypracowaliśmy w zespole Centrum, a z drugiej pomóc im w przygotowaniu do młodzieży do wizyty w tak szczególnym miejscu - powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

- Pobyt w miejscu tak ogromnej ludzkiej tragedii to jest także doświadczeniem osobistym i emocjonalnym. Dlatego też nauczyciele biorący udział w seminarium także będą mieli okazję zwiedzić teren byłego obozu z edukatorem, a także zobaczyć, w jaki sposób można podsumować wizytę podczas spotkania pod hasłem „Nigdy, przenigdy, nie bądź obojętny”  - dodał Kacorzyk.

programie seminarium znajdą się wykłady na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, warsztaty przeznaczone dla młodszej i starszej młodzieży, prezentacje materiałów przygotowujących i podsumowujących wizytę, jak również spotkanie na temat wykorzystania e-learningu w pracy w szkole. Uczestnicy seminarium zwiedzą nie tylko teren byłego obozu, ale też synagogę i Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz fragment miasta.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Organizatorzy nie pokrywają kosztów ubezpieczenia oraz dojazdu do Oświęcimia. 

Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 8 marca br. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w projekcie decyduje spełnienie kryterium formalnego podanego w ogłoszeniu o naborze oraz kolejność nadsyłanych zgłoszeń.

Kontakt:

(Źródło i foto: www.auschwitz.org)