Oświęcimska uczelnia, czyli integracja nauki z praktyką

Władze Powiatu Oświęcimskiego pogratulowały dr Soni Grychtoł (prof. MUP), pani rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu wyboru na kolejną kadencję, wyrażając nadzieję na dalszą owocną współpracę.

7 marca w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu odbyły się wybory na funkcję rektora. Decyzją Kolegium Elektorów, rektorem placówki na kadencję 2024-2028 została wybrana ponownie dr Sonia Grychtoł, prof. MUP.

JM Rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu dr Sonia Grychtoł, prof. MUP jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny), gdzie uzyskała stopień doktora nauk o zdrowiu. Jest także specjalistką Medycyny Społecznej oraz dyplomowanym Tutorem.

Pani Profesor z Małopolską Uczelnią Państwową związana jest od 2014 r., gdzie od 2015 do 2016 r. pełniła funkcję dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa. Natomiast w latach 2016-2020 była prorektorem ds. studentów.

Od 2020 r. pełni funkcję rektora oświęcimskiej uczelni, a także zasiada w Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.

Dr Sonia Grychtoł, prof. MUP posiada bogate doświadczenie zawodowe pracownika naukowo-dydaktycznego.

W działalności naukowo-badawczej koncentruje się m.in. na społecznych i psychologicznych aspektach zachowań zdrowotnych człowieka, adaptacją człowieka w chorobie przewlekłej oraz nowych wyzwaniach zdrowotnych dla zdrowia publicznego, a także współczesnych problemach społeczno-psychologicznych zawodów medycznych.

Dysponuje wieloletnim doświadczeniem zawodowym w zakresie zarządzania zespołem i organizacją uzyskanym również poza szkolnictwem wyższym.

W swoim programie wyborczym podkreślała jak ważne jest rozwijanie nowoczesnych metod nauczania oraz znaczenie integracji nauki z praktyką.

Uważa że uczelnia jest integralną częścią społeczności lokalnej, która nie powinna działać jedynie jako ośrodek edukacji i źródło wiedzy, ale również jako miejsce szeroko pojętej kreatywności i rozwoju. 

(Źródło i foto: MUP Oświęcim)