Wsparcie samorządu wojewódzkiego dla kluczowej inwestycji Powiatu Oświęcimskiego

W auli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu starosta Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz wraz z członkinią Zarządu Województwa Małopolskiego Iwoną Gibas podpisali dziś umowę, na mocy której samorząd wojewódzki udzielił pomocy finansowej na rozbudowę i przebudowę placówki na oświęcimskim Zasolu.

Na spotkaniu obecni byli także członkowie zarządu powiatu – Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak, wiceprzewodniczący rady powiatu Piotr Śreniawski oraz radni powiatowi Józef Szafran i Dariusz Gawęda.

W tym roku Województwo Małopolskie przeznaczyło na pomoc SOSW 4 mln zł.

- Przypomnę, że łączna pomoc samorządu Województwa Małopolskiego wyniosła 8 milionów złotych. Na tym etapie zadania to znacząca kwota, za którą pragnę podziękować. Inwestycja składa się z trzech etapów, a łączny koszt zadania przekroczy 72 mln zł. I w tym sensie jest to trudna inwestycja. (…) Warunki dla dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych powinny być jak najlepsze. Nie boję się użyć słów, że to najnowocześniejszy ośrodek w naszym kraju, jeden z najlepszych w Europie. Możemy być z tego dumni - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Starosta przypomniał, jak doszło do współpracy z samorządem wojewódzkim w kwestii pomocy SOSW.

- Zaczęła się od zupełnie innego tematu, a mianowicie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Kiedy marszałek Witold Kozłowski jakiś czas temu przyjechał do starostwa w Oświęcimiu z pomysłem wejścia w rolę współprowadzącego tej placówki przez Województwo Małopolskie, spotkało się to z naszym dobrym odbiorem. Przy tej okazji pragnę zdementować pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje, jakoby to Powiat szukał sposobu, by pozbyć się współprowadzenia Muzeum Pamięci - powiedział starosta.

Włodarz Powiatu dodał, że na kanwie tego spotkania obaj panowie zainicjowali dyskusję na temat możliwości wsparcia przez samorząd wojewódzki inicjatyw, w które angażuje się Powiat Oświęcimski.

- I tak pojawił się temat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Doświadczenie samorządowe marszałka Kozłowskiego, jego empatia, sprawiły, że rozmowy na temat wsparcia tej inwestycji były krótkie i owocne. Bardzo szybko doszliśmy do porozumienia. Marszałek zaproponował udział finansowy, a myśmy go z radością przyjęli. I tym sposobem w zeszłym roku podpisywaliśmy umowę na 4 mln zł, i na taką samą kwotę teraz podpisujemy kolejną - stwierdził starosta.

Udział Województwa Małopolskiego w kluczowej inwestycji Powiatu Oświęcimskiego to dowód na to, że współpraca samorządów w tak ważnym obszarze niesie pozytywne rezultaty dla osób, które wymagają szczególnej troski i wsparcia.

- Rozbudowa i przebudowa SOSW pochłonie około 72 mln zł. To bardzo duży wydatek, który postanowiliśmy wyłożyć, by ulżyć dzieciom o szczególnych potrzebach edukacyjnych. W powiatowej placówce uczy się obecnie ponad 230 osób. Mają do dyspozycji odpowiednie warunki edukacyjne i rehabilitacyjne, łącznie z basenem - podsumował starosta Andrzej Skrzypiński.

- Dla mnie jako samorządowca z ziemi oświęcimskiej było ważne, że Województwo Małopolskie może wesprzeć tak ważną inwestycję, szkołę która wymagała nie tylko rozbudowy, ale podniesienia jakości usług. Jest to milowy krok. Z tego miejsca bardzo serdecznie chciałam pogratulować Powiatowi Oświęcimskiemu, bardzo się cieszę że kontynuuje zadanie rozpoczęte w poprzedniej kadencji. Na pana ręce, panie starosto, dla całego zarządu powiatu składam serdeczne podziękowania w imieniu samorządu Województwa Małopolskiego za to, że udało się udźwignąć tak trudną inwestycję. Myślę że ten trud zaowocuje przede wszystkim efektami dydaktycznymi - powiedziała członkini Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.

Fot. RafLor