W oświęcimskim hospicjum nagrodzono dziś grupę uczniów z powiatowego „Chemika” zaangażowanych w pomoc pacjentom placówki oraz uroczyście otwarto wystawę prac plastycznych młodzieży.
Licznie zgromadzonych gości i przyjaciół hospicjum, w tym reprezentującą władze Powiatu Oświęcimskiego wicestarostę Teresę Jankowską powitała Helena Wisła, prezes Fundacji „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim”.
Fundacja została założona przez Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej z inspiracji znanego aktora, reżysera i pisarza, byłego więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, Augusta Kowalczyka numer obozowy 6804.
Prezes Helena Wisła wspomniała o niełatwych początkach. 27 stycznia 2000 roku w 55. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski złożył kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym na placu pod budowę Pomnika - Hospicjum Miastu Oświęcim. Teren pod budowę przy ulicy Wysokie Brzegi przekazało fundacji Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu aktem notarialnym z dnia 28 grudnia 2000 r.
Musiało minąć kolejnych 12 lat, zanim placówka przyjęła pierwszych pacjentów. Hospicjum dysponuje 23 miejscami. Pacjenci pochodzą z różnych zakątków naszego województwa. Mogą liczyć na fachową i empatyczną kadrę oraz na troskliwych wolontariuszy.
Zgromadzeni obejrzeli film o hospicjum, w którym wypowiadał się m.in. August Kowalczyk. Były więzień Auschwitz, uciekinier z tego piekła na ziemi, po wojnie aktor teatralny i filmowy, reżyser i działacz społeczny zmarł w oświęcimskim hospicjum 29 lipca 2012 r. Pod tablicą upamiętniającą tę wyjątkową postać delegacje złożyły kwiaty i oddały mu hołd.
Podczas uroczystości nagrodzono uczniów z powiatowego „Chemika”, którzy angażują się w pomoc pacjentom hospicjum i byli autorami prac zaprezentowanych na wystawie w placówce. Zebrani mieli ponadto okazję, by wysłuchać utworów wokalistek i skrzypka z tej szkoły.
Fot. RafLor