Wicestarosta Teresa Jankowska reprezentowała władze Powiatu Oświęcimskiego na dzisiejszych uroczystościach 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Obchody zorganizowano w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu i na cmentarzu parafialnym.
To była okrutna, zaplanowano z premedytacją, zbrodnia na polskiej ludności dokonana przez opętanych czystym złem i nienawiścią ukraińskich nacjonalistów. Z rąk zdziczałych ukraińskich zbrodniarzy, często sąsiadów, zginęły dziesiątki tysięcy bezbronnych Polaków – ofiar chorej ideologii spod znaku Stepana Bandery, która wykluczała współistnienie na tym samym terenie innej ludności niż ukraińska.
W Rzezi Wołyńskiej ginęli także ci Ukraińcy, którzy w godzinie próby zachowali człowieczeństwo próbując pomagać przed zagładą polskim sąsiadom.
W wyniku skoordynowanych działań ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN i UPA w latach 1943-45 w bestialski sposób życie straciło około 100 tysięcy Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN i UPA na obywatelach II RP. Data nie jest przypadkowa. 11 lipca 1943 roku doszło do tzw. krwawej niedzieli. Tylko w tym jednym dniu z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęły tysiące polskich mieszkańców Wołynia.
Dziś w Oświęcimiu, w 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej uczczono pamięć pomordowanych z rąk ukraińskich nacjonalistów. Tradycyjnie obchody rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich. „Nie chodzi nam o rozdrapywanie ran. Nie o zemstę nam chodzi, tylko o pamięć o tej zbrodni, o stanięcie w Prawdzie. Bez niej trudno mówić o pojednaniu” – usłyszeliśmy w homilii.
Po mszy św. delegacje oddały hołd pomordowanym, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze pod tablicą pamiątkową na cmentarzu parafialnym. Wspólnie odśpiewano polski hymn i „Rotę”. Władze Powiatu Oświęcimskiego reprezentowała wicestarosta Teresa Jankowska. Obecni byli także przedstawiciele samorządów miasta i gminy Oświęcim - zastępca prezydenta Oświęcimia Andrzej Bojarski i zastępca wójta Gm. Oświęcim Halina Musiał. Wartę honorową wystawił Związek Strzelecki Strzelec OSW Jednostka Strzelecka 2004 Oświęcim.
Jak co roku, organizatorem było Towarzystwo Miłośników Lwowa I Kresów Południowo-Wschodnich Klub Samborzan w Oświęcimiu. Niestety, zabrakło jednej, jakże ważnej Osoby – śp. Włodzimierza Palucha, wieloletniego prezesa, który zmarł w lutym tego roku w wieku 85 lat. Dzisiejsze uroczystości poprowadził Jego następca - Andrzej Chłopecki.
Fot. RafLor (Więcej zdjęć z wydarzenia na fejsbukowym profilu Powiatu)