
Od 42 lat w Dachau, mieście na obrzeżach Monachium, w którym niemieccy naziści tuż po dojściu do władzy w 1933 r. założyli pierwszy obóz koncentracyjny, organizowane jest Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży. Rokrocznie uczestniczą w nim młodzi ludzie z ponad 20 krajów, w tym oczywiście także z Polski. Po raz kolejny, na zaproszenie landrata (starosty) Powiatu Dachau Stefana Loewla gościła grupa młodzieży z naszego powiatu.
Wydarzeniu, na które do bawarskiego miasta przyjeżdża młodzież z całego świata towarzyszy motto: „Pamięć – Spotkanie – Zrozumienie – Kształtowanie Przyszłości”.
Młodzież zaznajamia się z historią narodowego socjalizmu i obozu koncentracyjnego Dachau w kontekście różnych współczesnych form wykluczenia, rasizmu i dyskryminacji. W programie są również rozmowy ze Świadkami Historii, zwiedzanie KL Dachau, wycieczki i warsztaty.
Podczas warsztatów poruszane są tematy nawiązujące do niemieckich zbrodni z okresu władzy Hitlera i jego popleczników - zestawione z aktualnymi, niosącymi zagrożenie wydarzeniami.
Oprócz byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, w którym cierpiało i poniosło śmierć wiele tysięcy Polaków, uczestnicy odwiedzają także inne ważne miejsca historyczne.
Od 2016 r. na zaproszenie starosty Dachau w spotkaniu uczestniczy młodzież z powiatu oświęcimskiego. Projekt sfinansowany został przez oba partnerskie powiaty.
Fot. zbiory Weroniki Boińskiej