
8 sierpnia 2022 r. w oświęcimskim hospicjum odeszła Zofia Posmysz, była więźniarka Auschwitz, po wojnie pisarka i scenarzystka, patronka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Honorowa Obywatelka Miasta Oświęcim. Spoczęła na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu.
„Czyż mogłam wtedy, stojąc na apelach w Auschwitz-Birkenau wyobrażać sobie, że kiedyś stanę tutaj, wśród przyjaciół, i dostąpię tego jakże wyjątkowego zaszczytu. Naprawdę niezbadane są wyroki boskie. Do tego miasta, którego od kilku lat jestem Honorowym Obywatelem mogę teraz przyjeżdżać również jako Patron tej szkoły” - mówiła Zofia Posmysz do zgromadzonych w auli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu na uroczystości nadania powiatowej placówce swojego imienia w dn. 14 października 2020 r.
Zofia Posmysz (ur. się 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie) była pisarką, scenarzystką, autorką kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczynią popularnej radiowej powieści „W Jezioranach”. W 1959 r. napisała słuchowisko pt. „Pasażerka z kabiny 45”, które miało zdecydować o jej literackiej przyszłości. Rezonans, jaki wywołało, sprawił że wkrótce zaadaptowano je dla Teatru Telewizji, a wybitny reżyser Andrzej Munk postanowił „Pasażerkę” zekranizować.
W „Chrystusie oświęcimskim” autorka opisała losy obozowego talizmanu - medalika wytworzonego w warsztatach obozu Auschwitz i ofiarowanego jej przez kpt. Tadeusza Paolone, ps. Lisowski, który zginął za udział w obozowej konspiracji.
Przez wiele lat Zofia Posmysz była związana z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży. To właśnie w oświęcimskiej placówce spotykała się z grupami młodzieży, niestrudzenie działając na rzecz upamiętnienia ofiar Auschwitz, ale także polsko-niemieckiego pojednania. Mówiła, że za swoją życiową misję uznaje głoszenie prawdy o historii Auschwitz-Birkenau.
(Rycina Zofii Posmysz - zbiory MDSM)