W wielu miejscach naszego powiatu upamiętniono dziś ofiary niemieckich najeźdźców. 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny napadły na Polskę. Agresor nie oszczędzał nikogo…
W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej wicestarosta Teresa Jankowska i członkowie zarządu powiatu Małgorzata Kotapka i Wojciech Kajdas reprezentowali władze Powiatu Oświęcimskiego na uroczystościach zorganizowanych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu.
„Napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową. Pochłonęła ona ponad 60 milionów ofiar, w tym blisko 6 milionów obywateli polskich. Działania zbrojne objęły prawie całą Europę, część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu.
Niech trud i poświęcenie oraz ofiara życia tych, którzy walczyli w II wojnie światowej o wolność naszego kraju i innych narodów pozostanie w naszej pamięci” – słowa odczytane przez Elizę Domasik z oświęcimskiego magistratu wysłuchali uczestnicy obchodów na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza hołd polskim ofiarom poległym i zamordowanym w największej w dziejach świata wojny oddali kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych - wspomniana już delegacja Powiatu Oświęcimskiego, miasta Oświęcim – na czele z prezydentem Januszem Chwierutem, Gminy Oświęcim – wójt Halina Musiał i przewodniczący rady gminy Adam Nowotarski, reprezentanci instytucji miejskich, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, szkół, poseł Marek Sowa, i przedstawicielka biura wicemarszałkini Sejmu Doroty Niedzieli.
Kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli także przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i delegacja młodzieży z opiekunami z Niemiec.
***
Rankiem 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny napadły na Polskę. Atak nastąpił z lądu, wody i powietrza. Agresja Niemiec na Rzeczpospolitą przerodziła się w II wojnę światową – najtragiczniejszy konflikt zbrojny w dziejach.Przez pierwsze kilka dni toczyła się tzw. bitwa graniczna. Mimo polskiego oporu siły niemieckie, wspierane przez oddziały słowackie, dość szybko przemieszczały się w głąb Rzeczpospolitej, zajmując większe miasta. Już po nieco ponad tygodniu zagrażały stołecznej Warszawie. 17 września do kampanii zbrojnej przeciw Polsce dołączyła Armia Czerwona. Ostatnie większe zgrupowania Wojska Polskiego walczyły do pierwszych dni października. Żołnierze Rzeczpospolitej wykazali się nieustępliwością i heroizmem – m.in. w takich punktach bohaterskiej obrony, jak Westerplatte czy Hel. Niemiecką agresję charakteryzowała niezwykła brutalność działań zarówno militarnych, jak i represyjnych, skierowanych w zwykłych mieszkańców. (Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).
Fot. RafLor (Więcej zdjęć z dzisiejszych uroczystości na fejsbukowym profilu Powiatu Oświęcimskiego)