na pierwszym planie płomień z wielkiego znicza, w tle uczestnicy uroczystości z okazji boju pod Rajskiem

Wicestarosta Teresa Jankowska i członkini zarządu powiatu Małgorzata Kotapka reprezentowały władze Powiatu Oświęcimskiego na dzisiejszych uroczystościach 85. rocznicy boju pod Rajskiem (Gmina Oświęcim), jednego z najkrwawszych starć pierwszego etapu wojny z niemieckim najeźdźcą na południu Polski.

- Dzisiaj, w 85. rocznicę boju pod Rajskiem spotykamy się, aby uczcić pamięć tych, którzy oddali życie w największym starciu polskich i niemieckich wojsk na ziemi oświęcimskiej podczas wojny obronnej w 1939 r. Cześć ich pamięci! - powiedziała przed pomnikiem w Rajsku Weronika Sporysz, dyrektorka Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

Podczas odwrotu z okolic Pszczyny polskie oddziały starły się niemiecką dywizją pancerną. Ponad 80 polskich żołnierzy zginęło w walkach w rejonie pałacu i budynków folwarku. Co najmniej kilkunastu utonęło, próbując przeprawić się przez Sołę pod ogniem wroga.

Hołd poległym złożyły liczne osoby i delegacje, w tym m.in. wicemarszałkini Sejmu Dorota Niedziela, radny powiatowy Piotr Śreniawski, przedstawiciele rodzin uczestników boju pod Rajskiem: porucznika Zygmunta Reimschüssla z Kęt i Żywca oraz strzelca Józefa Gasidło z Kęt.

Wartę honorową w trakcie dzisiejszych uroczystości wspomnieniowych pełnili uczniowie klasy wojskowej z PZ nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu (popularny „Chemik”).

A już w najbliższą sobotę 7 września o godz. 16 w Pałacu w Rajsku będzie miała miejsce premiera książki „Bój pod Rajskiem 1939” autorstwa Marcina Dziubka. Książka w przystępny sposób opisuje okoliczności powstania „grupy mjr. Ryby”, jej drogę odwrotu z pozycji obronnych w rejonie Pszczyny i udział w boju pod Rajskiem.

Niewątpliwym atutem tego opracowania są niepublikowane dotąd fotografie z września 1939 roku oraz dokumenty. Całość podsumowuje ciągle uzupełniany wykaz żołnierzy polskich biorących udział w boju pod Rajskiem wraz z krótkimi biogramami. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniu, nad którym honorowy patronat sprawuje starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Fot. RafLor (Więcej zdjęć z wydarzenia na fejsbukowym profilu Powiatu Oświęcimskiego)