Wyjście piłkarzy Unii Oświęcim na boisko przez szpalar utworzony przez czirliderki. W tle trybuna kompleksu sportowego przy Chemiku.

Wielkie otwarcie kompleksu sportowego przy powiatowym „Chemiku” już za nami. Otwarcia powiatowej inwestycji wspartej środkami z budżetu państwa dokonali dziś wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i dyrektor Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu Jacek Stoch.

Na tym ważnym nie tylko dla miejscowej szkoły wydarzeniu obecni byli także: poseł Ziemi Oświęcimskiej Marek Sowa, radna wojewódzka Sylwia Żak-Biesik, zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania, wicestarosta Teresa Jankowska, członkowie zarządu powiatu: Małgorzata Kotapka, Jerzy Mieszczak i Wojciech Kajdas, radni i wielu mieszkańców naszego powiatu.

W piłkarskim meczu otwarcia ekipa Old Boys Unia Oświęcim pokonała 3:2 po rzutach karnych rywali reprezentujących Śląski Związek Piłki Nożnej, ale to drużyna gości strzeliła pierwszego, historycznego gola na świeżo otwartym obiekcie. Puchar dla zwycięskiej drużyny wręczyli członkowie zarządu powiatu Małgorzata Kotapka i Wojciech Kajdas.

- Z dumą i radością patrzę na to jak w powiecie oświęcimskim, którego mam przyjemność być mieszkańcem powstają tak wspaniałe obiekty. Bardzo serdecznie gratuluję panu staroście, zarządowi powiatu i wszystkim radnym powiatowym podjęcia mądrej decyzji i ogromnej determinacji w realizacji zadania. Gratuluję również osobom, które bezpośrednio odpowiadały za tę inwestycję. Wiemy, że nie było łatwo - powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

- Jestem głęboko przekonany, że ta inwestycja przyczyni się do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Mam nadzieję, że uzdolniona sportowo młodzież będzie tu mogła rozwijać swoje talenty. Liczę też na to, że po godzinach ten piękny obiekt będzie służył lokalnej społeczności - dodał sternik naszego województwa.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński podziękował osobom zaangażowanym w zakończeniu wartej 14 mln zł inwestycji, w tym członkowi zarządu powiatu Jerzemu Mieszczakowi i odpowiedzialnemu za budowę obiektu szefowi wydziałowi inwestycji Łukaszowi Mędrysie.

Szczególne słowa podziękowania starosta skierował do byłego wicestarosty Pawła Kobielusza, pomysłodawcy i inicjatora budowy kompleksu sportowego przy „Chemiku”, który rozpoczął inwestycję wraz z b. starostą, śp. Marcinem Niedzielą.

- To jest obiekt na miarę XXI wieku. Takiego kompleksu powiatowy „Chemik” dotąd nie miał. Chciałbym przypomnieć, że to szkoła kształcąca m.in. sportowców. Obiekt będzie służył całej społeczności naszego powiatu. Będzie ogólnodostępny na zasadach określonych w regulaminie - powiedział starosta Andrzej Skrzypiński, dodając że budowa obiektu wydłużyła się m.in. wskutek problemów z realizacją inwestycji ze strony pierwszego wykonawcy oraz gwałtownie rosnących cen materiałów budowlanych i ich okresowej niedostępności.

Efektem determinacji poprzedniego i obecnego zarządu powiatu jest nowoczesny stadion łączący boisko piłkarskie (sztuczna murawa), boiska do siatkówki plażowej z częścią lekkoatletyczną. Z myślą o królowej sportu powstała 400-metrowa bieżnia z nawierzchni syntetycznej z czterema torami, rzutnia do pchnięcia kulą, skocznie w dal, trójskoku i wzwyż oraz rzutnie dla młociarzy, oszczepników i dyskoboli. Całość spełnia warunki określane certyfikatami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, dzięki czemu będą tu mogły być organizowane zawody mistrzowskie.

Kompleks obejmuje również zaplecze socjalne wraz z zadaszoną trybuną, budynek magazynowy i garaż. Obiekt jest oświetlony. Wybudowano także parking na kilkadziesiąt samochodów.

- Niezwykle cieszymy się, że powstał ten obiekt. Stanowi zwieńczenie ostatnich 25 lat działalności w zakresie powstawania centrum edukacyjno-sportowego. W pierwszej kadencji samorządu powiatowego narodził się pomysł, by stworzyć tu kompleks obiektów sportowych - powiedział Jacek Stoch, dyrektor powiatowego „Chemika”.

W 2005 roku powstała na bazie dotychczasowej sali gimnastycznej funkcjonalna hala sportowa. Trzy lata później wybudowano kompleks boisk Orlik, a w 2009 r. zmodernizowano i doposażono szkolny internat. W 2013 r. szkoła własnymi siłami zmodernizowała strzelnicę, a w 2017 r. udało się unowocześnić kolejny budynek internatu.

- No i wreszcie ten wspaniały obiekt. Największy i najkosztowniejszy, będący zwieńczeniem naszych działań na przestrzeni ostatnich 25 lat. Półtora tysiąca uczniów i ich rodzice cieszą się z tego kompleksu, ale cieszą się też wszyscy mieszkańcy powiatu oświęcimskiego. Na ręce pana starosty składam serdeczne podziękowania - dodał dyrektor „Chemika”.

Uroczyste otwarcie kompleksu sportowego przy ul. Bema 8 wypełniły występy artystyczne zespołów z Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu. Z kolei na stanowisku gastronomicznym przygotowanym przez Stowarzyszenie „Pozytywni” można było kupić przysmaki i jednocześnie wspomóc akcję charytatywną.

Fot. RafLor (Więcej zdjęć z wydarzenia znajdą państwo na fejsbukowym profilu Powiatu)