
27 stycznia 2025 roku przypada 80. rocznica wyzwolenia miasta Oświęcimia i niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W związku z rocznicą, Muzeum Zamek w Oświęcimiu organizuje wystawę czasową „Stadt Auschwitz 1939-1945”. Ekspozycja została opracowana merytorycznie i graficznie przez Barbarę Daczyńską i Joannę Sieranc-Sadzę – kuratorki wystawy.
Okres 1972 dni, wyznaczony przez graniczne daty – 4 września 1939 roku, gdy wojska niemieckie zajęły Oświęcim, i 27 stycznia 1945 roku, gdy w mieście pojawili się żołnierze 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego – na zawsze zmienił sposób postrzegania Oświęcimia, miasta o ponad 800-letniej historii. Wielu mieszkańców, którzy przeżyli wojnę, straciło swoich bliskich, zdrowie oraz, w wyniku wysiedleń i grabieży, cały dobytek.
Ten czas oznaczał również koniec trwającego od pierwszej połowy XVI w. osadnictwa żydowskiego na tym terenie.
- Wystawa ukazuje historię miasta od lata 1939 roku, gdy trwały przygotowania do wojny, aż po okres po wyzwoleniu 27 stycznia 1945 roku. To wtedy wysiedleni i wywiezieni przedwojenni mieszkańcy zaczęli wracać do Oświęcimia, a na terenie byłego obozu Auschwitz działały szpitale Polskiego Czerwonego Krzyża, niosące pomoc wyzwolonym więźniom, w których pracowali również oświęcimianie - przybliża Wioletta Oleś, dyrektorka Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Ekspozycja obejmuje łącznie 270 fotografii, dokumentów, planów, map, wycinków z gazet i in. Treść wystawy skupia się na losach przedwojennych mieszkańców miasta – Polaków i Żydów – podczas niemieckiej okupacji, ukazując codzienne życie w pobliżu największego obozu koncentracyjnego i zagłady. Ważnym bohaterem ekspozycji jest również samo miasto i zmiany, jakie w nim zaszły w wyniku realizacji planów przebudowy na wzór niemieckiego osadnictwa na wschodzie.
Wernisaż odbędzie się 23 stycznia 2025 r. (czwartek) o godzinie 18.00. Wystawa będzie eksponowana w Zamku do 1 czerwca 2025 r.
(Źródło: Muzeum Zamek w Oświęcimiu)