
Zapraszamy do obejrzenia filmiku z Otwarcie Galerii Tadé Makowskiego i wystawy "Autoportret" w starym ratuszu w Oświęcimiu.
- To niezwykle symboliczny moment dla naszego miasta, które jest miejscem narodzin jednego z najwybitniejszych polskich malarzy – powiedziała Wioletta Oleś, dyrektorka Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Tadeusz Makowski, urodzony 29 stycznia 1882 roku w Oświęcimiu, stał się ikoną polskiej sztuki, a otwarcie galerii w jego rodzinnym mieście to swoisty powrót do korzeni oraz wyraz uznania dla jego niezwykłego dorobku artystycznego.
Aby uczcić tę postać, podczas uroczystości zaprezentowano historyczny wpis z księgi chrztu z 1882 roku, pochodzącej z parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu – cenny dokument podkreślający związek artysty z tym miejscem.
Galeria Tadé Makowski to przestrzeń, która nie tylko przypomina o dziedzictwie wybitnego malarza, ale także wzbogaca ofertę kulturalną Muzeum Zamek w Oświęcimiu. To miejsce, które ma inspirować, integrować lokalną społeczność oraz tworzyć przestrzeń do twórczych spotkań artystów z publicznością.
Działalność nowej galerii zainaugurowała wystawa „Autoportret”, będąca wyjątkowym projektem kuratorskim. Jej pomysłodawcą jest artysta-rzeźbiarz Remigiusz Dulko, który zaprosił do współpracy twórców gotowych zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia autoportretu w różnych technikach i formach artystycznych. Wystawa ta jest głęboką refleksją nad tożsamością i aktem artystycznym spojrzenia w głąb własnej duszy.
Koordynację projektu z ramienia Muzeum Zamek prowadziła Monika Sitek. Projekty graficzne (plakat, zaproszenia oraz katalog) opracował Wiesław Łysakowski.
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Oświęcim i Powiatu Oświęcimskiego.
Artyści biorący udział w wystawie:
Remigiusz Dulko, Kalina Dulko, Gabriela Bartosik, Ewelina Bisaga, Zbigniew Bury, Bogumił Burzyński, Andrzej Domarzewski, Paulina Dominik, Marian Gołogórski, Andrzej Jastrzębiowski, Janusz Karbowniczek, Jerzy Kędziora, Jacek Kiciński, Justyna Krasowska, Elżbieta Kuraj, Martyna Paluchiewicz- Łabaj, Wiesław Łysakowski, Monika Madejczyk, Bożena Formas-Mądry, Mirosław Miranowicz, Anita Nowak, Magdalena Plewa-Ould, Elżbieta Pietruczuk, Jerzy Pietruczuk, Miłosz Pilszek, Grzegorz Plewniok, Aleksandra Płonka, Agnieszka Kołodziej-Ryś, Grzegorz Sitek, Bartłomiej Skawski, Krzysztof Strzoda, Anna Żubrowska-Tomala, Paweł Warchoł, Sylwia Wenska, Joanna Wójcik, Barbara Żydek.
Wystawa czynna do 28 lutego 2025 r. w godzinach otwarcia Muzeum Ratusz (szczegółowe godziny otwarcia https://muzeum-zamek.pl/ratusz-godziny-otwarcia).
Fot. RafLor