Przemowa starosty przed koncertem

To było niezwykłe wydarzenie muzyczne! W niedzielny wieczór w koncercie upamiętniającym 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau na jednej scenie wspólnie wystąpiły Dachauer Jugendsinfonieorchester i Orkiestra Smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu.

Melomani usłyszeli m.in. prawykonanie utworu Piotra Pudełko „NIEakceptacja”, który upamiętnia ofiary największej fabryki śmierci - KL Auschwitz-Birkenau.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Głos przed koncertem zabrali także wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, wiceprzewodnicząca niemieckiego Bundestagu Petra Pau, starosta Powiatu Dachau Stefan Loewl, a gości powitała i pożegnała dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu Jolanta Brandys.

- Szanowni Państwo, Drodzy Goście,

spotykamy się dziś w niezwykle ważnym i wzruszającym momencie – by uczcić 80. rocznicę wyzwolenia miasta Oświęcim oraz obozu KL Auschwitz-Birkenau. To wydarzenie nie tylko przywołuje pamięć o trudnych czasach naszej historii, lecz także przypomina nam o sile ludzkiego ducha, który przetrwał niewyobrażalne cierpienia, by nieść przesłanie nadziei i pojednania przyszłym pokoleniom.

Dzisiejszy koncert jest efektem porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Oświęcimskim i Powiatem Dachau podpisanego 8 sierpnia 2015 roku.

Partnerstwo to miało swój początek we współpracy artystów z obu regionów i jest pięknym przykładem, jak kultura i sztuka mogą budować mosty porozumienia ponad podziałami i trudną historią. Pokazała ona, że sztuka ma niezwykłą moc jednoczenia ludzi, przekraczania granic narodowych, językowych czy historycznych, i tworzenia przestrzeni dla dialogu.

To właśnie artyści z obu regionów, inspirując się wspólnymi wartościami, rozpoczęli wymianę doświadczeń, która z czasem przerodziła się w głębsze relacje między społecznościami obu powiatów. Organizowane wystawy i inne wydarzenia kulturalne umożliwiły nie tylko prezentację różnorodności artystycznej, ale także pogłębienie wzajemnego zrozumienia.

Co szczególnie ważne, ich działania miały charakter symboliczny, ponieważ zarówno Dachau, jak i Oświęcim to miejsca o bolesnej historii związanej z II wojną światową. Poprzez sztukę udało się przełamać te trudne konteksty i stworzyć przestrzeń dla pojednania i budowania przyszłości opartej na współpracy i wzajemnym szacunku.

Przykład tej artystycznej współpracy jest dowodem na to, że nawet w cieniu trudnej przeszłości można odnaleźć drogę do porozumienia. Stanowi to inspirację dla innych społeczności, pokazując, że wspólne działania w obszarze kultury mogą być początkiem długotrwałych, wartościowych partnerstw.

Dzisiejszy koncert, w wykonaniu połączonych orkiestr młodzieżowych z Oświęcimia i Dachau, jest kontynuacją tych artystycznych więzi. Stanowi symbol tego, co piękne i ważne – współpracy, przyjaźni oraz wspólnego budowania przyszłości na fundamentach pamięci i wzajemnego szacunku. Dachau i  Oświęcim – dwa miasta naznaczone historią, dziś wspólnie tworzą przestrzeń dla dialogu, sztuki i porozumienia.

Muzyka, którą za chwilę usłyszymy, to uniwersalny język, który przekracza granice, różnice i podziały. To język, który łączy ludzi w momentach radości, ale i w chwilach zadumy. Niech te dźwięki będą dla nas wszystkich przypomnieniem, że nawet w obliczu największych tragedii istnieje przestrzeń na wzajemne zrozumienie i wspólną nadzieję na lepszą przyszłość.

Chciałbym serdecznie podziękować młodym artystom, ich nauczycielom i kompozytorowi, którzy włożyli ogrom serca w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękuję również organizatorom i wszystkim zaangażowanym w to, byśmy mogli dziś razem uczestniczyć w tym niezwykłym koncercie.

Niech dzisiejsze spotkanie będzie dowodem na to, że pamięć o przeszłości może inspirować do tworzenia świata, w którym pokój i solidarność stają się najwyższymi wartościami.

Zapraszam Państwa do wspólnego wsłuchania się w muzykę, która – mam nadzieję – poruszy nasze serca i umysły, przypominając o tym, co najważniejsze: o sile wspólnoty, o znaczeniu pamięci i o niegasnącej nadziei.

Dziękuję, że jesteście tutaj z nami.

Serdecznie zapraszam do wysłuchania koncertu i życzę wspaniałych artystycznych wrażeń - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Fot. RafLor (Więcej zdjęć z wydarzenia znajdą Państwo na fejsbukowym profilu Powiatu)