
14 stycznia starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zaprosili liderów i przedstawicieli lokalnych społeczności, parlamentarzystów, samorządowców i szefów instytucji na spotkanie noworoczne. Uroczystość w gościnnych progach Oświęcimskiego Centrum Kultury uświetniły występy artystyczne Chóru Miasta Oświęcim i Amatorskiej Orkiestry Dętej z Głębowic, która w minionym roku świętowała 150-lecie powstania.
W okolicznościowych przemówieniach włodarze podsumowali miniony rok z perspektywy obu samorządów oraz przedstawili plany inwestycyjne na 2025 r.
- Każdy z państwa wnosi piękny wkład w rozwój ziemi oświęcimskiej - powiedział, zwracając się do gości, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. - Spotkanie noworoczne to z jednej strony okazja do podsumowań, a z drugiej do zaprezentowania planów. Cieszymy się za kolejny kredyt zaufania udzielony nam podczas zeszłorocznych wyborów samorządowych. Z punktu widzenia Oświęcimia chciałbym wspomnieć o dwóch strategicznych inwestycjach, czyli o oddaniu pierwszego odcinka południowej obwodnicy i połączenia jej z drogą ekspresową S1 oraz o oddaniu do użytku nowoczesnego żłobka i przedszkola. W tym drugim przypadku udało się osiągnąć cel mimo czterokrotnego odrzucenia wniosków o dofinansowanie inwestycji przez ówczesny rząd premiera Morawieckiego. Jednak determinacja samorządu i rady miasta doprowadziła do tego, że dziś 170 dzieci może korzystać z tej pięknej placówki.
Mówiąc o najważniejszych inwestycjach w tej kadencji włodarz grodu nad Sołą wspomniał o konieczności przebudowy i rozbudowy hali lodowej wraz z budową drugiej tafli oraz potrzebie wzniesienia nowoczesnego, a przede wszystkim funkcjonalnego dla mieszkańców urzędu miasta.
Następnie głos zabrał starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
- Okoliczności w jaki się spotykamy są wyjątkowe - powiedział włodarz Powiatu. - Korzystając z okazji chciałbym przypomnieć o kończącej się rozbudowie i przebudowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Wszystko na to wskazuje, że w tym roku uda się nam zakończyć budowę tej wyjątkowej placówki. Uczniowie z niepełnosprawnościami będą mogli wreszcie skorzystać z wszystkich walorów tego najnowocześniejszego w Polsce ośrodka.
Starosta wspomniał o innej, kluczowej inwestycji, którą zakończono jesienią ub. roku.
- Kosztem 15 milionów złotych oddaliśmy do użytku nowoczesny kompleks lekkoatletyczno-piłkarski przy powiatowym „Chemiku” - powiedział starosta o długo oczekiwanej przez środowiska sportowe inwestycji, którą udało się zakończyć mimo wielu przeciwności losu.
- Chciałbym podziękować wszystkim osobom, z którymi miałem okazję pracować zarówno przy tych, jak i innych zadaniach. Także włodarzom okolicznych samorządów i wojewodzie małopolskiemu, z którymi współpraca układa się nam bardzo dobrze - dodał starosta Andrzej Skrzypiński.
Podczas spotkania wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w imieniu ministra kultury uhonorował Amatorską Orkiestrę Dętą z Głębowic (Gmina Osiek) medalem Gloria Artis.
- To wspaniała chwila dla naszej orkiestry - powiedział, nie kryjąc wzruszenia, prezes Jarosław Zając. - Orkiestrę tworzą ludzie, a przez te 150 lat trwania przewinęło się przez nią mnóstwo osób. Każdy z nich zostawił w niej cząstkę siebie. Gra w orkiestrze to pewien rodzaj poświęcenia. Kiedy przychodzi dzień próby trzeba zostawić na boku swoje prywatne sprawy. Nasze koncerty to efekt ciężkiej pracy w murach Wiejskiego Domu Kultury w Głębowicach. Jest w tym miejscu jakiś rodzaj magii, że od lat tyle osób chce tam przychodzić, by wspólnie muzykować i tworzyć coś naprawdę fajnego.
W imieniu prezydenta RP, związanego z tą orkiestrą od wielu lat muzyka Mirosława Matyjasika wojewoda małopolski odznaczył Brązowym Krzyżem Zasługi - w dowód uznania za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego związanego z tradycją amatorskich orkiestr dętych.
- Nigdy bym nie przypuszczał, że za tak zwyczajne działania można zostać tak szczególnie wyróżnionym - powiedział z wrodzoną sobie skromnością Mirosław Matyjasik. - To, co robiłem, wykonywałem z poczucia obowiązku. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do nadania mi tego odznaczenia. Szczególnie chciałbym podziękować mojej rodzinie i żonie Celinie. Gdyby nie ona, jej determinacja, wsparcie i pomoc, pewnie już nieraz bym zrezygnował. Raz jeszcze dziękuję za to szczególne wyróżnienie i wszystkiego najlepszego dla wszystkich w tym roku!
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w swoim przemówieniu mówił m.in. o wadze przyjaźni w relacjach międzyludzkich. Wspomniał też o zeszłorocznych sukcesach Małopolski, jej mieszkańców i samorządowców. Pogratulował odznaczonym podczas uroczystości w OCK.
- W imieniu wszystkich Małopolan dziękuję za to, że jesteście i za to, co robicie - wyznał sternik Małopolski. - Wszystkim tu obecnym życzę, by ten rok był czasem dobrym i szczęśliwym, aby spełniły się wasze marzenia. (…) Dziękuję za to, że mogę być z wami! Czuję się jednym z was. Szczęśliwego Nowego Roku!
Głos zabrał także wójt Gminy Osiek Marek Jasiński.
- To dla mnie szczególna okazja, by wyrazić uznanie członkom orkiestry z Głębowic za działalność artystyczną, kultywowanie tradycji i rozsławianie swoimi występami Gminy Osiek i Powiatu Oświęcimskiego. Pięknie wam wszystkim dziękuję. Dziękuję także za waszą działalność społeczną i charytatywną - powiedział wójt. - Chciałbym złożyć szczególne podziękowania gospodarzom spotkania, panu staroście i panu prezydentowi, także tym wszystkim, którzy zadbali o wyjątkowy charakter tej gali. Specjalne podziękowania dla radnej naszej gminy i sołtys Głębowic pani Edyty Matyjasik-Kulig, poniekąd również sprawczyni tej uroczystości. Kłaniając się państwu nisko, życzę by ten rok był wyjątkowy pod każdym względem i był lepszy od poprzedniego.
W sali teatralnej OCK przed publicznością wystąpił Chór Miasta Oświęcim i wspomniana Amatorska Orkiestra Dęta z Głębowic. Na koniec części oficjalnej gospodarze wieczoru wraz z gośćmi wznieśli toast za pomyślność mieszkańców naszego powiatu. Niech 2025 rok będzie czasem spokoju, szczęścia, zdrowia i realizacji marzeń!
Fot. RafLor (Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajdą państwo na fejsbukowym profilu Powiatu Oświęcimskiego)