Wicestarosta przemawia podczas jubileuszu chełmeckiego WTZ

Ćwierćwiecze istnienia świętował Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku Fundacji im. Brata Alberta. Przez 25 lat to miejsce pracy, terapii i rozwijania talentów dziesiątek osób z niepełnosprawnością intelektualną znacząco się rozrosło.

Jubileusz placówki odbył się 20 lutego w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Pracownicy, wolontariusze i użytkownicy WTZ celebrowali ten wyjątkowy dzień wraz z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich byli m.in.: reprezentująca władze Powiatu Oświęcimskiego wicestarosta Teresa Jankowska, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego na czele z członkinią zarządu Iwoną Gibas, przedstawiciele miast i gmin w naszym powiecie, dyrektorka małopolskiego PFRON, reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji opiekuńczych i wychowawczych.

Uroczystość była okazją do podziękowania osobom zaangażowanym w prowadzenie placówki, na czele z panią kierownik Beatą Ciurą. Goście oklaskiwali występy użytkowników WTZ i uczestniczyli w otwarciu wystawy prac w galerii Epicentrum.

Miłe sercu słowa skierowała do Jubilatów wicestarosta Teresa Jankowska, po czym wręczyła okolicznościowy list gratulacyjny i kosz pełen słodkości.

„Z okazji 25-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chełmku mamy zaszczyt przekazać wyrazy uznania za zaangażowanie i oddanie, jakie każdego dnia okazujecie Państwo osobom potrzebującym wsparcia. Dzięki Waszej pracy mieszkańcy Powiatu Oświęcimskiego mogą liczyć na troskę, pomoc i otwarte serca, co stanowi fundament prawdziwego człowieczeństwa.

W imieniu Zarządu Powiatu w Oświęcimiu dziękujemy za lata pracy, zaangażowania i dobroci, którymi dzielicie się z podopiecznymi. Inspirując się Świętym Bratem Albertem, realizujecie jego przesłanie o służbie drugiemu człowiekowi. Jak mówił: „Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny”. To właśnie czynicie każdego dnia – dajecie nadzieję i wsparcie tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

Przy okazji tego jubileuszu nie sposób nie wspomnieć postaci księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jednego z założycieli Fundacji im. Brata Alberta. Jego działalność na rzecz osób potrzebujących była wyrazem wielkiego oddania, troski i walki o godność każdego człowieka. Otaczał opieką i wsparciem tych, którzy tego najbardziej potrzebowali, pozostawiając po sobie trwałe dziedzictwo niezłomności i bezkompromisowego zaangażowania w pomoc bliźnim.

Życzymy wszystkim osobom związanym z Fundacją dalszej pomyślności w realizacji tego pięknego dzieła, sukcesów zawodowych oraz osobistego szczęścia. Niech kolejne lata przynoszą satysfakcję z niesienia dobra i wsparcia tym, którzy tego najbardziej potrzebują”.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku rozpoczął działalność w grudniu 1999 roku, w byłym biurowcu Technoskór, z liczbą 30 uczestników z gmin Chełmek i Oświęcim. Starania o jego otwarcie trwały blisko dwa lata i doszły do skutku dzięki przychylności i otwartości lokalnych władz oraz dzięki współpracy rodziców osób niepełnosprawnych z wolontariuszami, którzy, po otwarciu WTZ, zostali zatrudnieni do jego tworzenia. Pieczę nad całością dzieła sprawował od zarania prezes Fundacji im. Brata Alberta Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Przez lata istnienia Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku rozrastał się i modernizował, powstawały kolejne filie, obejmował swoją działalnością coraz większą grupę osób z niepełnosprawnością. Aktualnie na zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej uczęszcza 100 osób z orzeczeniem. Niemal wszyscy dowożeni są do WTZ fundacyjnym busem. 

Codziennie uczestnicy nabywają kompetencji pracy, kształtują nawyki, budują swoją osobowość w pracowniach o różnej specyfice (od rzemieślniczych, zawodowych, jak gospodarstwa domowego czy ogrodnicza po artystyczne, tj. plastyczna, teatralno-muzyczna, itp.). Uczestnicy WTZ wraz z opiekunami mają rokrocznie możliwość wyjazdu na tygodniowy wypoczynek nad morzem. Podczas roku pracy organizowane są również inne wyjazdy o charakterze edukacyjnym, sportowym czy rekreacyjnym.

Obecnie Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku to cztery placówki. Obiekt macierzysty w Chełmku, do którego uczęszcza 40 osób z niepełnosprawnością oraz Przeciszów otwarty w 2004 roku, Jawiszowice otwarte w 2005 roku i Oświęcim z roku 2007, do których uczęszcza po 20 uczestników.

Fundacja im. Brata Alberta działająca na terenie powiatu oświęcimskiego prowadzi również dwie Świetlice Terapeutyczne, Świetlicę Opiekuńczo-Wychowawczą, Dom Seniora, Środowiskowy Dom Samopomocy typu D, Spółdzielnię Socjalną. Jest to możliwe dzięki wsparciu i życzliwości samorządów i zaangażowaniu wielu osób dobrej woli.

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmku (z filiami) rozwijają się na wielu płaszczyznach: społecznej, fizycznej, psychicznej. Odkrywają swoje talenty, którymi mogą dzielić się z innymi. Wytwory ich wyobraźni cieszą oko i ducha. Za pomocą prac plastycznych autorzy otwierają się przed innymi, pokazują kawałek swojego świata. Sztuka może być alternatywną formą komunikacji, z której nasi uczestnicy niejednokrotnie korzystają.

Fot. RafLor (Więcej zdjęć z wydarzenia znajdą Państwo na fejsbukowym profilu Powiatu)