Dziś upamiętniono 82. rocznicę pierwszego transportu Romów do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau.
W południe na bocznicy kolejowej „Judenrampe” uczestnicy wydarzenia, w tym reprezentująca władze Powiatu Oświęcimskiego wicestarosta Teresa Jankowska i zastępca wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał, zapalili znicze przed historycznymi wagonami z lat II wojny światowej. Następnie uczestnicy przejechali do byłego obozu cygańskiego w Birkenau, by upamiętnić ofiary i złożyć wiązanki kwiatów.
O zdarzeniach sprzed 82 lat mówił Władysław Kwiatkowski, dyrektor Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu. 26 lutego 1943 roku do Auschwitz przybył pierwszy transport Romów z Niemiec. W obozie Auschwitz-Birkenau utworzono tzw. „obóz cygański”, do którego trafiło około 23 000 Romów z różnych krajów europejskich. Około 19 000 z nich zmarło z powodu chorób, głodu, wycieńczenia, a także zostało zamordowanych w komorach gazowych.
W obozie Auschwitz-Birkenau, szczególnie okrutnym formom represji poddawano romskie dzieci. Naziści, w szczególności dr Josef Mengele, przeprowadzali na nich okrutne eksperymenty medyczne, które często kończyły się śmiercią.
Więcej o pierwszym transporcie Romów do Auschwitz w filmie:
Fot. RafLor/Powiat Oświęcimski (Więcej zdjęć z dzisiejszych uroczystości znajdą Państwo na fejsbukowym profilu Powiatu)