Wicestarosta Teresa Jankowska i członek zarządu powiatu Wojciech Kajdas reprezentowali władze samorządu powiatowego na dzisiejszych uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jak co roku 1 marca w południe uroczystość upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia odbyła się na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu. Delegacje oddały im hołd składając kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Uczestnicy uroczystości w centrum stolicy naszego powiatu uczcili pamięć tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni. Stanęli do nierównej i z góry skazanej na porażkę walki z Sowietami, którzy w wyniku ustaleń w Teheranie i Jałcie dostali od aliantów zgodę na ustanowienie swojej strefy wpływów w naszej części Europy.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą rotmistrza Witolda Pileckiego w Parku Zasole. Następnie goście udali się pod pomnik słynnego uciekiniera z Auschwitz na terenie Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Patron placówki, bohater walki z niemieckim okupantem, po zakończeniu wojny nie pogodził się z faktem, że Polska wpada w objęcia kolejnego totalitaryzmu, tym razem sowieckiego. Ujęty i aresztowany przez komunistów, został stracony w 1948 r. w więzieniu na Rakowieckiej.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Nie ma w tym przypadku. Tego dnia, w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Żołnierze Wyklęci pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowo walczyli z władzą komunistyczną. Propaganda PRL-u określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach bezpieki oraz Informacji Wojskowej, zostali skazani na zapomnienie w PRL-u. Cześć Ich Pamięci!
O blaskach i cieniach polskiego podziemia antykomunistycznego traktuje m.in. książka Rafała Wnuka i Sławomira Poleszka: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5315/niezlomni-czy-realisci-polskie-podziemie-antykomunistyczne-bez-patosu, a także książka autorstwa Arkadiusza i Michała Karbowiaków: https://tiny.pl/z6hf881c
Fot. Rafał Lorek/Powiat Oświęcimski (Więcej zdjęć z dzisiejszych uroczystości znajdą Państwo na fejsbukowym profilu Powiatu)