Pamiątkowe zdjęcia beneficjentów i włodarzy w sali audiowizualnej powiatowego Chemika

Włodarze gmin z terenu naszego powiatu, przedstawiciele spółek wodnych i Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku podpisali dziś z włodarzami Powiatu Oświęcimskiego - starostą oświęcimskim Andrzejem Skrzypińskim i wicestarostą Teresą Jankowską umowy na dofinansowanie kosztów zadań z zakresu ochrony środowiska. Obecni na wydarzeniu w sali audiowizualnej w internacie powiatowego "Chemika"byli także członkowie zarządu powiatu: Jerzy Mieszczak, Małgorzata Kotapka i Wojciech Kajdas.

W obliczu niekorzystnych zmian klimatycznych wywołanych w dużej mierze przez ekspansywną działalność człowieka ochrona środowiska jest kluczową kwestią.

- Widzimy, co się dzieje dookoła. Coraz częściej dotykają nas niszczycielskie żywioły. Ich skutki się coraz dotkliwsze dla społeczeństwa. Przypomnę choćby zeszłoroczne gwałtowne wichury, które latem przeszły przez nasz powiat, czy wrześniowe obfite opady deszczu. Dla naszych służb ratowniczych 2024 rok był najbardziej obciążającym rokiem w historii powiatu oświęcimskiego. Konieczne są skuteczne działania zapobiegawcze. Przyznane dziś państwu dotacje są naszym wkładem w te działania - powiedział starosta Andrzej Skrzypiński zwracając się do beneficjentów.

Sternik Powiatu dodał że wraz z zaangażowaniem finansowym samorządów gminnych i instytucji oraz wsparciem ze strony województwa i budżetu państwa można skutecznie przeciwdziałać lub choćby ograniczyć straty wynikłe z ataku żywiołów.

Kwota przyznanych dziś dotacji sięga 364 tys. zł. Środki zostały przekazane na wymianę kotłów węglowych na ekologiczne źródła ciepła, na zadania dotyczące likwidacji azbestu, poprawę bezpieczeństwa hydrologicznego oraz termomodernizację budynków.

W spotkaniu uczestniczył także zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr Piotr Gąsiorowski, który w swojej prezentacji przedstawił rolę operatorów w Programie Czyste Powietrze.

Dzięki wspólnym działaniom powiatu i gmin możliwa będzie poprawa jakości powietrza oraz kontynuacja bezpiecznego usuwania azbestu.

Spotkanie w Oświęcimiu zorganizowano w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowanego przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW.

Fot. RafLor