Dziś obchodzimy 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. W uroczystościach w Oświęcimiu upamiętniających tę niewyobrażalną zbrodnię dokonaną na polskich jeńcach wojennych przez sowieckich zbrodniarzy uczestniczyły delegacje samorządów, stowarzyszeń, instytucji i służb mundurowych.
Zarząd Powiatu w Oświęcimiu reprezentowała wicestarosta Teresa Jankowska, której towarzyszyła radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Sylwia Żak-Biesik. Obie panie wraz z pozostałymi uczestnikami złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu.
Hołd zamordowanym polskim bohaterom, wśród nich osobom związanym z ziemią oświęcimską oddano także pod tablicami w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu upamiętniającymi tragiczne wydarzenia z 1940 r. Kwiaty złożył m.in. Karol Ptaszkowski ze Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej – Koło w Oświęcimiu, którego ojciec, Michał, przed wojną był policjantem. Został zamordowany przez NKWD w Ostaszkowie.
85 lat temu z rozkazu najwyższych władz ZSRR, w Charkowie, Katyniu, Smoleńsku i Twerze sowieccy zbrodniarze zgładzili prawie 22 tysiące polskich jeńców: oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i innych przedstawicieli polskiej inteligencji.
W PRL-u przez kilkadziesiąt lat skrzętnie ukrywano prawdę o faktycznych sprawcach zbrodni, którą Sowieci próbowali zrzucić na Niemców. Dopiero po demokratycznym przełomie roku 1989 r. można było już bez obaw mówić o prawdziwych sprawcach mordu katyńskiego. W 2007 roku Sejm RP uchwalił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ponadto decyzją parlamentarzystów rok 2025 ustanowiono Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.
***
Niemcy, okupujący od lipca 1941 r. część Smoleńszczyzny, rozpoczęli w marcu 1943 r. prace ekshumacyjne koło Katynia i odkryli ciała pomordowanych. Władze III Rzeszy, przy szczególnym udziale ministra propagandy Josepha Goebbelsa, rozpoczęły akcję informacyjną. 11 kwietnia 1943 r. agencja Transocean, a 13 kwietnia Radio Berlin ogłosiły informację o odnalezieniu w Kozich Górach na terenie Lasu Katyńskiego ciał polskich oficerów zamordowanych przez bolszewików w 1940 r. Na miejsce odkrycia Niemcy sprowadzili m.in. wielonarodową grupę dziennikarzy, Międzynarodową Komisję Lekarską, Komisję Techniczną PCK, polskich i anglosaskich oficerów przetrzymywanych w oflagach. Potwierdzili oni, że zbrodni dokonano w czasie, gdy rejon Katynia kontrolowali Sowieci, na co wskazywały badania terenowe, obdukcje zwłok i zeznania miejscowej ludności.
15 kwietnia 1943 r. Sowieckie Biuro Informacyjne ogłosiło przez radio i w prasie komunikat oskarżający Niemców o mord na polskich oficerach, a Goebbelsa o szerzenie bredni wymierzonych przeciwko ZSRS. W komunikacie wskazano, że polscy jeńcy „znajdowali się w 1941 r. w rejonach położonych na zachód od Smoleńska na robotach budowlanych i wraz z wieloma ludźmi sowieckimi, mieszkańcami obwodu smoleńskiego, wpadli w ręce niemieckich katów faszystowskich w lecie 1941 r., po wycofaniu się wojsk sowieckich z rejonu Smoleńska”. Komunikat został wcześniej zatwierdzony przez sowieckie kierownictwo i wyznaczył ogólny kształt tzw. kłamstwa katyńskiego.
Winston Churchill i Franklin D. Roosevelt, po rewelacji niemieckiej i proklamacji fałszerskiej sowieckiej wersji w kwietniu 1943 r., odmówili poparcia polskich starań o definitywne wyjaśnienie kwestii sprawstwa mordu przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, a w korespondencji ze Stalinem odcięli się od Rządu RP. (źr. IPN)
Fot. RafLor/Powiat Oświęcimski
Więcej zdjęć z wydarzenia: www.facebook.com/powiatoswiecimskiofficial