Grupa dzieci i młodzieży niosąca 20-metrową biało-czerwoną flagę

W wielu miejscach naszego powiatu uroczyście świętowano dziś 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najwięcej osób zgromadziły uroczystości w Oświęcimiu.

W oświęcimskich uroczystościach wzięła udział m.in. delegacja władz Powiatu Oświęcimskiego - członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Jerzy Mieszczak i przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Kazimierz Homa.

Po uroczystej mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych setki mieszkańców i gości, w tym liczne delegacje, przemaszerowały z biało-czerwonymi flagami z Rynku Głównego w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza, po drodze zatrzymując się przed Pomnikiem Niepodległości.

- Dziś radośnie manifestujemy nasze przywiązanie do tradycji i dokonań przodków, którzy przyjmując doniosły dokument, jakim była Konstytucja 3 Maja byli prekursorami nowoczesnej myśli politycznej i modelu państwa. Swoją obecnością oddajemy hołd wybitnym patriotom, ludziom światłym i odważnym, którzy podjęli się ratowania kraju rozrywanego przez zaborców i zagrożonego wewnętrznym upadkiem. Dla wielu walczących o to pokoleń Polaków – Konstytucja 3 Maja była punktem odniesienia – jako „ostatnia wola i testament gasnącej Ojczyzny” - powiedział, zwracając się do zgromadzonych na placu Tadeusza Kościuszki prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Włodarz grodu nad Sołą podkreślił, że pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza wciąż pozostaje wielkim dziełem.

- O wyjątkowości tego święta świadczy fakt, że jesteśmy tutaj i świętujemy razem. Bez względu na różnice poglądów czy przynależności. (…) Święto Konstytucji 3 Maja to również święto odpowiedzialności za Polskę, w tym także odpowiedzialności za naszą małą ojczyznę - dodał prezydent Oświęcimia.

Uroczystości trzeciomajowe odbyły się także m.in. w Kętach. Przy akompaniamencie orkiestry dętej z Nowej Wsi świętowano na miejscowym Rynku.

Uroczystość oficjalnie rozpoczął burmistrz Gminy Kęty Marcin Śliwa. Wiązanki w miejscach pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza, tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego i Legionów w Kętach oraz tablicy poświęconej pamięci ofiar II wojny światowej, znajdującej się przed kościołem parafialnym pw. Świętych Małgorzaty i Katarzyny złożyły delegacje i społecznicy, w tym radny powiatowy Józef Szafran.

Podniosłym wydarzeniom w naszym powiecie towarzyszyły radosne imprezy o charakterze kulturalnym i sportowym.

Fot. RafLor (Oświęcim), UG Kęty (m. Kęty)

Więcej zdjęć z wydarzenia: www.facebook.com/powiatoswiecimskiofficial