
Na zaproszenie władz Starostwa Powiatowego w Dachau delegacja Powiatu Oświęcimskiego uczestniczyła w uroczystościach związanych z 80. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Dachau. W tym niemieckim obozie śmierć poniosło m.in. tysiące Polaków.
- W skład naszej delegacji na tę uroczystość weszli członkini zarządu powiatu Małgorzata Kotapka, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Joanna Klęczar-Deodat i Mateusz Lach, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu w Oświęcimiu - mówi wicestarosta Teresa Jankowska.
W pierwszym dniu pobytu w Dachau delegacja Powiatu wzięła udział w uroczystościach związanych z rocznicą Marszu Śmierci. Wśród gości byli Świadkowie Historii, nieliczni już b. więźniowie KZ Dachau i b. amerykańscy żołnierze, którzy wyzwolili obóz. Po uroczystościach przy pomniku upamiętniającym Marsz Śmierci goście uczestniczyli w koncercie Dachauer Jugendsinfonieorchester w miejscowym kościele katolickim.
Dzień później odbyły się główne obchody 80. rocznicy wyzwolenia KL Dachau. Rozpoczęły się mszą ekumeniczną w świątyni usytuowanej na terenie dawnego obozu. Uroczystości kontynuowano przy byłym krematorium.
- Przejmujący był widok młodych ludzi z flagami krajów, z których podchodzili więźniowie KL Dachau. W tym roku uroczystości obywały się w strugach deszczu i przejmującym chłodzie, co dopełniało grozy tego miejsca, pierwszego obozu koncentracyjnego założonego tuż po dojściu Hitlera do władzy - relacjonuje pani wicestarosta.
W uroczystościach wzięło udział blisko 2 tysiące gości, w tym m.in. delegacja państwowa RP i miasta Oświęcim. Przed pomnikiem oddano hołd ofiarom zbrodniczej polityki Hitlera i złożono wiązanki kwiatów.
- Ważnym punktem tych uroczystości był wspólny posiłek wszystkich uczestników uroczystości w ogromnym namiocie postawionym na terenie byłego obozu. Było w tym posiłku, czymś z pozoru prostym i oczywistym, coś, co nas, ludzi z różnych krajów i kontynentów symbolicznie połączyło w tym wyjątkowym miejscu. Skłoniło do wspólnych rozmów, zadumy i refleksji nad obecną kondycją ludzkości - opowiada Teresa Jankowska.
Podczas pobytu w mieście Dachau goście z Polski podziwiali urokliwe, zabytkowe zakątki tego bawarskiego miasteczka zlokalizowanego w sąsiedztwie Monachium.
Oczywiście nie mogło się obyć bez pamiątkowego zdjęcia wykonanego z niemieckimi gospodarzami przy wielkim muralu na ścianie budynku szkoły upamiętniającego partnerstwo Powiatów Dachau i Oświęcimskiego.
W ostatnim dniu nasza delegacja spotkała się w Domu Maxa Manheimera z młodzieżą.
- Akurat młodzież z Dachau wraz z naszą młodzieżą rozpoczynała warsztaty fotograficzne, których motywem był obóz koncentracyjny w Dachau i inne miejsce związane z kaźnią - dodaje Teresa Jankowska, przypominając że trwające od ponad trzech dekad partnerstwo obu powiatów -sformalizowane 10 lat temu - zaczęło się od kontaktów artystów z Oświęcimia i Dachau.
- Bo kultura jest tym, co nas spaja. Przemawia do nas uniwersalnym językiem - podkreśla wicestarosta Teresa Jankowska.