
Pod hasłem „Z miłości do ludzi” dwie dekady istnienia świętował oświęcimski klub Rotary International. Dzięki staraniom jego członków, do instytucji i mieszkańców ziemi oświęcimskiej, przede wszystkim dzieci, trafiło wsparcie od rotarian z całego świata o wartości ponad 5 mln zł. Od 1 lipca prezydentem RC Oświęcim jest Beata Chmielowska, przejmując stery w organizacji od Teresy Jankowskiej. Hasło jej kadencji brzmi: „Zjednoczmy się dla dobra”.
Z życzeniami na jubileuszu RC Oświęcim w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży zjawili się m.in. Krystyna Baj-Pawluk, gubernator Rotary Polska (Dystrykt 2331), Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski, Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, Marek Wcisło, były gubernator Rotary Polska oraz liczni przedstawiciele zaprzyjaźnionych klubów rotariańskich z Krakowa (RC Kraków, RC Kraków Wawel), Śląska (RC Silesia) oraz z Wisconsin i Florydy w USA. Gratulacje przesłali przyjaciele z partnerskich klubów w Niemczech, na czele z RC Ratzeburg-Altezalstrasse.
Wydarzenie prowadził Leszek Szuster, wieloletni dyrektor MDSM, jeden z założycieli RC Oświęcim i pierwszy prezydent tego klubu (2005-06).
Witając wszystkich Teresa Jankowska, prezydent RC Oświęcim w dobiegającej końca kadencji 2024-2025 (rok rotariański zaczyna się 1 lipca), zwróciła uwagę, że cała działalność RC Oświęcim idealnie wpisuje się w przyświecające od roku całej organizacji hasło „Magia Rotary”, ale też w nowe hasło, pod którym Rotarianie na całym świecie będą działać za kilka tygodni: „Zjednoczmy się dla dobra”.
- 20 lat działalności RC Oświęcim, to wiele ważnych projektów, ale również czas przyjaźni i budowania wspólnoty wokół dobra. To wielki zaszczyt i zobowiązanie być częścią globalnej sieci skupiającej 1, 2 miliona ludzi na świecie, działającej na rzecz dobra drugiego człowieka, ponad korzyść własną - powiedziała Teresa Jankowska, na co dzień mieszkanka Brzeszcz i wicestarosta.
Zbigniew Bartuś, drugi ze współzałożycieli RC Oświęcim działających w nim do dziś, wieloletni dyrektor Dziennika Polskiego w Małopolsce Zachodniej, obecnie redaktor w Dzienniku Gazecie Prawnej, w krótkiej prezentacji przybliżył historie i dokonania oświęcimskich rotarian.
RC Oświęcim został przyjęty do międzynarodowych struktur Rotary 3 maja 2005. Od tego czasu członkowie spotkali się oficjalnie 1030 razy, w tym ponad 150 razy w tzw. terenie (w domach, firmach, na łonie natury…) i odwiedzili grubo ponad 100 klubów na całym świecie. Na spotkaniach klubowych w Oświęcimiu pojawiło się kilkuset ważnych gości z Polski i całego świata. Przez te dwie dekady klub zrealizował we współpracy z kilkudziesięcioma klubami Rotary ponad 150 mniejszych i większych projektów pomocy dla społeczności ziemi oświęcimskiej o wartości przekraczającej 5 mln zł. Rotarianie wsparli także dzieci z niepełnosprawnościami ze zrównanego z ziemią domu dziecka w Ukrainie – kupując dla nich m.in. łóżka, pościel, ubrania oraz wyposażenie kuchni.
20 lat RC Oświęcim
Inicjatorami powołania klubu w Oświęcimiu byli przedstawiciele różnych dziedzin: biznesu, edukacji, upamiętniania historii, medycyny, kultury, prawa, mediów - z terenu powiatu oświęcimskiego, ale obszarem działania stowarzyszenia została objęta cała zachodnia Małopolska. W grupie inicjatywnej RCOświęcim, która spotkała się po raz pierwszy wiosną 2004 roku, znalazło się pięciu oświęcimian: prezes Plantpolu Zaborze Jerzy Starzyński, wiceszef ZZOZ Oświęcim Andrzej Jakubowski, menedżer ds. projektów w firmie Computerland Krzysztof Gabryszak oraz wspomniani Zbigniew Bartuś i Leszek Szuster. Ci ostatni mają na koncie najwyższe odznaczenie Rotary International - medal Paul Harris Fellow.
We wspomnieniach z prapoczątków podkreślano wielokrotnie, że nieocenionej pomocy w utworzeniu klubu w Oświęcimiu udzielili rotarianie z krakowskiego klubu Wawel, z prezydentem Janem Dudkiem oraz Markiem Wcisło, pełniącym wtedy funkcję asystenta gubernatora dystryktu.
Fundamentalne znaczenie miałowsparcie ze strony oddanych przyjaciół Ziemi Oświęcimskiej z niemieckich klubów - RC Ratzeburg Alte Salstrasse i RC Isny, przede wszystkim Richarda Pyritza, ówczesnego przewodniczącego rotariańskiego Komitetu Międzykrajowego Polska-Niemcy, Helmuta Morloka, znanego dobrze wszystkim oświęcimianom architekta Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i Honorowego Obywatela Miasta Oświęcim, a także Manfreda Bernera z RC Ratzeburg. Całej trójce oświęcimscy rotarianie przyznali jednogłośnie tytuły Honorowych Członków klubu. Niestety, Richard Pyritz i Helmut Morlok zmarli w poprzedniej dekadzie.
Liczący obecnie 16 osób RC Oświęcim jest od początku klubem mieszanym, z silną pozycją kobiet.
Funkcję skarbnika pełniła przez 20 lat Mariola Senkowska, znana oświęcimska bizneswoman (niedawno zastąpiła ją w tej roli Małgorzata Waligóra), a sekretarzem jest od 19 lat Iwona Sobala, wielce zasłużona dla małopolskiego bibliotekarstwa.
Jeszcze przed charterem, w 2004 r., grupa inicjatywna RC Oświęcim koordynowała realizację skomplikowanego technicznie, finansowo i logistycznie projektu przekazania niezwykle cennego sprzętu medycznego z Lubeki dla Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Oświęcimscy rotarianie nawiązali wówczas bardzo bliskie kontakty z ośmioma polskimi i niemieckimi klubami, m.in. RC Ratzeburg-Alte Salzstraße, a także władzami dystryktu D1940. Kolejnym przedsięwzięciem był Matching Grant zrealizowany wspólnie z RC Aschaffenburg-Schönbusch i D1950: urządzenie ogrodu i obiektów małej architektury dla pensjonariuszy ośrodka dla osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie w Bobrku (gm. Chełmek). Dzięki temu wielu podopiecznych ośrodka po raz pierwszy – dosłownie – zobaczyło niebo i soczystą zieleń.
Kolejny duży projekt – „Rotariańskie Centrum Młodzieżowe w Oświęcimiu” polegał na kompletnym wyposażeniu Akademii Radości księży Salezjanów na Zasolu. Dwa granty o wartości blisko 70 tys. dol. realizowane były siłami trzech dystryktów (D2230, D1940, D1890) oraz ośmiu klubów (Oświęcim, Kraków Wawel, Hamburg-Bergedorf, Herzogtum Lauenburg-Mölln, Dortmund-Westentor, Bonn-Siegburg, Wangen-Isny-Leutkirch, Ratzeburg-Alte Salzstrasse). Zakupiono m.in.: komputery, kamery wideo, aparaty fotograficzne, instrumenty muzyczne, urządzenia fitness, wyposażenie świetlicy i kuchni, składana scena, projektor – dzięki temu na zapomnianym osiedlu powstały kluby i kółka zainteresowań, socjalna kuchnia, nauczyciele-wolontariusze prowadzą darmowe korepetycje, młodzi ludzie spędzają ciekawie i pożytecznie wolny czas.
Od 20 lat RC Oświęcim realizuje wraz z RC Ratzeburg coroczną akcję zakupu i wręczania dzieciom paczek mikołajkowych: do domów dziecka, świetlic oraz ośrodków pomocy i opieki w powiecie oświęcimskim trafiło około 3 tys. paczek. We wręczanych przez rotarian paczkach znalazły się w ostatnich latach m.in. smartwatche, słuchawki bezprzewodowe, głośniki bluetooth, zestawy markowych klocków i inne wartościowe rzeczy cieszące dzieciaki z terenu powiatu.
Od 16 lat, w ramach rotariańskiego programu długoterminowej wymiany młodzieży (RYE), RC Oświęcim organizuje co roku we współpracy z klubami krakowskimi i Rotaract (młodzieżówką Rotary) Krakowsko-Oświęcimskie Spotkanie Edukacyjne. Nastolatkowie z różnych zakątków świata, którzy przyjeżdżają do Polski na rok, mieszkają w polskich domach i uczą się w polskich szkołach, przez kilka dni biorą udział w zwiedzaniu Krakowa i Oświęcimia oraz Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. - W finale programu edukacyjnego rozmawiamy na temat przemocy i ksenofobii we współczesnym świecie, również w krajach, z których pochodzą młodzi – w kontekście świeżo zdobytej wiedzy o Auschwitz i emocji towarzyszących zwiedzaniu Miejsca Pamięci – opisuje Zbigniew Bartuś, koordynujący Spotkanie z ramienia Komitetu Wymiany Młodzieży D2231. W części pozaoficjalnej uczestnicy wymiany spotykają się z członkami RC Oświęcim oraz uczniami oświęcimskich szkół średnich.
Wśród wielu grantów zrealizowanych przez rotarian w Oświęcimiu jest też m.in. pomoc dla Pomnika Hospicjum Miastu Oświęcim. Będąca wypełnieniem testamentu byłych więźniów Auschwitz placówka, zbudowana i kierowana przez członkinię RC Oświęcim Helenę Wisłę, powstała przy silnym zaangażowaniu RC Oświęcim oraz przyjaciół klubu, w tym dwóch wyjątkowych, nieżyjących już, ludzi: Augusta Kowalczyka, słynnego uciekiniera z Auschwitz (po wojnie znanego aktora i reżysera) oraz ówczesnego konsula generalnego Niemiec dr Thomasa Gläsera, który został nawet regularnym (aktywnym) członkiem oświęcimskiego klubu.
RC Oświęcim zrealizował wsparł też dwukrotnie Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, m.in. tworząc Rotariańskie Centrum Dokumentacji (zakupiony został specjalistyczny sprzęt niezbędny do realizacji oraz poszerzenia misji tej placówki).
Niebagatelną rolę w wielu projektach RC Oświęcim odegrał śp. Richard Pyritz z RC Ratzeburg Alte Salstrasse, honorowy członek RC Oświęcim.
- To jego determinacja sprawiła, że ostatecznie zdecydowałem się na założenie klubu i zaproszenie do tego projektu moich przyjaciół - przyznaje Leszek Szuster.
Za sprawą bardzo owocnej współpracy z klubami z Niemiec RC Oświęcim wniósł znaczny wkład w proces polsko-niemieckiego pojednania w szczególnym miejscu, jakim jest ziemia oświęcimska.
Członkowie RC Oświęcim aktywnie uczestniczą w tworzeniu i integracji wielkiej społeczności rotarian w Polsce, Europie i na świecie, m.in. poprzez udział w najważniejszych wydarzeniach, jak Konwencja Rotary International czy Konferencje Dystryktu.
Klubową globtroterką, która gościła w wielu klubach świata – od Australii po USA - jest Lucyna Momot. Właśnie dzięki jej bliskim relacjom nawiązanym podczas rotariańskich spotkań i wydarzeń w jubileuszu 20-lecia klubu wzięli udział rotarianie z Wisconsin i Florydy.
(Materiał RC Oświęcim). Fot. Małgorzata Musielak