
„Skandaliczne i kłamliwe oświadczenie posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Brauna, w którym zaprzecza istnieniu komór gazowych w obozie Auschwitz, to nie tylko akt zaprzeczenia Holocaustu – przestępstwo ścigane na mocy polskiego prawa. To także akt profanacji pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz wyraz pogardy wobec Ocalałych i ich rodzin” – czytamy w oświadczeniu dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M.A. Cywińskiego. Do oburzających słów europosła skrajnej prawicy odniósł się także starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
„Nie ma w słowniku kulturalnych ludzi słów, które by mogły wystarczająco obelżywie określić pańskie postępowanie". Wydaje się, że te słowa autor dialogów i reżyser kultowego filmu skierował do jednego z posłów do Parlamentu Europejskiego, wybranego w Polsce.
Ciszej nad tą... osobą” – napisał starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
Obszerne oświadczenie opublikował dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.
„(…) Główną grupą ofiar komór gazowych w Auschwitz byli Żydzi – ci, którzy lekarze esesmanów uznali za niezdolnych do pracy natychmiast po de Jednak komory gazowe służyły również jako narzędzie do zabijania różnych innych grup więźniów. W pierwszej masowej egzekucji z wykorzystaniem Cyklonu B, przeprowadzonej przez SS we wrześniu 1941 roku i pełniącej funkcję preludium do późniejszej masowej eksterminacji Żydów, zamordowano dużą grupę sowieckich jeńców wojennych i polskich jeńców wybranych ze szpitala obozowego. Esesmani używali także komór gazowych do zabijania chorych lub mocno osłabionych więźniów wybranych spośród wszystkich osadzonych w obozie. To właśnie w komorze gazowej w Auschwitz II-Birkenau zamordowano ponad cztery tysiące Romów – przede wszystkim kobiet i dzieci – podczas likwidacji tzw. Zigeunerlagera w sierpniu 1944 r. Wypowiedź Grzegorza Brauna to haniebny atak na pamięć tych wszystkich ludzi: Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i wszystkich innych ofiar. Jest to również policzek w twarz więźniom, którzy ryzykowali życie, aby udokumentować i przekazać prawdę o niemieckich zbrodniach, a także tym, którzy przeżyli, którzy wciąż znoszą traumę swoich osobistych doświadczeń.
Wypowiedź Grzegorza Brauna stanowi rażące zaprzeczenie prawdy historycznej i wprowadza manipulację do dyskursu publicznego opartego na antysemityzmie, fałszu i nienawiści. To oświadczenie niegodne nie tylko osoby publicznej – w tym przypadku osoby zajmującej miejsce w Parlamencie Europejskim. To po prostu haniebne stwierdzenie. Nie ma miejsca na takie słowa w przestrzeni politycznej, medialnej, czy społecznej.
Zdecydowanie odrzucamy absurdalne twierdzenia, że Muzeum Auschwitz-Birkenau „blokuje badania” lub „oferuje pseudohistoryczną narrację, która nie spełnia kryteriów naukowo- ” To jest oszczerstwo, które niszczy reputację naszej instytucji i całej społeczności osób badających historię Auschwitz. W odpowiedzi na to oświadczenie zostanie złożony pozew o zniesławienie. Podkreślamy z pełną mocą: zaprzeczanie istnieniu komór gazowych to nie tylko wyraz antysemityzmu i ideologia nienawiści – w Polsce to także zbrodnia. W tej sprawie formalne zawiadomienie zostanie niezwłocznie złożone do prokuratury.
Oddzielna odpowiedzialność spoczywa na mediach, które przekazują mikrofony lub kamery człowiekowi, który wielokrotnie udowadniał, że nie jest zdolny do funkcjonowania w życiu publicznym bez wandalizmu, kłamstw, mowy nienawiści i rasizmu Apelujemy do społeczności dziennikarzy o solidarność w powstrzymaniu się od zapraszania go do wywiadów, rozmów i ich programów. Media nie mogą być wykorzystywane jako platforma do szerzenia celowego kłamstwa, które sprawia tak wielu ból.
Muzeum pracuje obecnie nad nowym narzędziem internetowym, które mamy nadzieję uruchomić już w lipcu, które umożliwi każdemu internaucie skuteczniejszą walkę ze wszelkimi formami zaprzeczania Holocaustu.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz był miejscem morderstwa przemysłowego, w którym zamordowano około 1,1 miliona Dziś Memoriał zachowuje się dzięki staraniom państwa polskiego i społeczności międzynarodowej – aby służyć jako ostrzeżenie i przypomnienie, dokąd może prowadzić ludzka nienawiść. Słowa Grzegorza Brauna to nie „prowokacja polityczna”, lecz świadome kłamstwo i akt ideologicznej, antysemickiej nienawiści. Nie mogą pozostać bez rezolutnej odpowiedzi państwa i wszystkich przyzwoitych ludzi, dla których pamięć o Auschwitz ma głębokie znaczenie” - napisał dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.