Zdjęcie drogi, pośrodku niej jedzie biały samochód.

Wskutek lawinowo rosnących cen towarów i usług, szczegolnie w sektorze budowlanym zaplanowane w br. powiatowe inwestycje mogą kosztować znacznie więcej niż zakładano tworząc projekt tegorocznego budżetu Powiatu Oświęcimskiego. Tak będzie m.in. w przypadku przebudowy drogi powiatowej nr 1879K ul. Nideckiego w Oświęcimiu. Na lutowej sesji radni wyrazili zgodę na dokonanie zmian w wydatkach w tegorocznym budżecie.

Rosnące ceny towarów i usług mają negatywny wpływ także na portfele i poziom życia mieszkańców, w tym pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych Powiatu.

– Nie mieliśmy wątpliwości, że tak należy postąpić z uwagi na lawinowo rosnące koszty utrzymania, żywności oraz gigantyczną, niespotykaną od lat inflację – powiedział starosta Andrzej Skrzypiński uzasadniając planowane podwyżki dla pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych Powiatu Oświęcimskiego. Na ten cel przeznaczono blisko 5,5 mln zł.

Władze Powiatu będą musiały sporo dołożyć także do tegorocznych inwestycji. Przykładowo, pierwotnie na przebudowę ul. Nideckiego w Oświęcimiu zaplanowano 2,8 mln zł. Realia rynkowe zweryfikowały szacunki z ub. roku. Teraz okazuje się, że realizacja zadania pochłonie ponad 4,7 mln zł. Brakująca kwota zostanie uzupełniona z budżetów Powiatu i Miasta Oświęcim.

Na lutowej sesji radni wyrazili zgodę na przeznaczenie 10 tys. zł dla Gminy Miedźna na utrzymanie mostu Bolesław w miejscowości Wola. Planowane koszty remontu mostu w br. wynoszą ok. 70 tys. zł. Z przejazdu przez tę przeprawę korzysta ok. 60 uczniów z terenu naszego powiatu.

Na zdjęciu fragment drogi powiatowej ul. Nideckiego w Oświęcimiu. Fot. RL