mural

W tym jakże trudnym i szczególnym czasie spotykamy się w gościnnych progach galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury, by wspólnie delektować się dziełami sztuki, stworzonymi przez artystów z zaprzyjaźnionych powiatów Dachau i Oświęcimskiego – powiedział starosta oświęcimski Marcin Niedziela witając gości na wernisażu sztuki współczesnej pod przewrotnym tytułem „Wystawa (bez wystawy)”. Prace zgromadzone w galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury można podziwiać do 20 września.

Zapoczątkowane trzy dekady temu spotkanie artystów z Dachau i Oświęcimia z czasem okazało się impulsem do poszerzenia współpracy w innych obszarach. Ukoronowaniem twórczego porozumienia polskich i niemieckich artystów było zawarte 25 lat później partnerstwo pomiędzy Powiatem Dachau i Powiatem Oświęcimskim, obejmujące m.in. współpracę w dziedzinie kultury, edukacji, gospodarki czy sportu.

– To właśnie twórcy z obu tych powiatów zainicjowali 30 lat temu współpracę, która z czasem rozwinęła się i objęła inne dziedziny życia. Była ziarnem, z którego wyrosło partnerstwo powiatów tak ciężko doświadczonych niegdyś przez Historię. Bo to kultura jest tym spoiwem, które potrafi łączyć i zasypywać rowy nieufności, nienawiści, uprzedzeń – podkreślił starosta Marcin Niedziela, dziękując dyrektor OCK Uli Maj za udostępnienie przestrzeni galerii dla prac artystów z obu krajów.

Z powodu pandemii koronawirusa na wystawie otwartej 27 sierpnia w OCK z okazji 30-lecia współpracy artystów z regionu Dachau i Ziemi Oświęcimskiej oraz 5-lecia Partnerstwa Powiatu Oświęcimskiego i Powiatu Dachau, nie byli obecni artyści z Niemiec.

– Choć nie możemy wspólnie uczestniczyć w dzisiejszym wydarzeniu, pragnę wyrazić wdzięczność artystom z obu krajów za to, że dzięki ich wspólnej pasji, naturalnej potrzebie burzenia murów i szukania porozumienia poprzez najrozmaitsze środki artystycznego wyrazu, możemy dziś wspólnie cieszyć się z silnych więzów, jakie łączą coraz szersze grono mieszkańców Powiatów Dachau i Oświęcimskiego – dodał starosta oświęcimski.

Przypomnijmy, że w maju br. w Galerii KVD w Dachau mimo wszystkich przeciwności losu zorganizowano wystawę „Wystawa (bez wystawy)”.

– W odpowiedzi na spontaniczny pomysł Powiatu Dachau – zorganizowania wystawy w maju br. w Galerii KVD w Dachau, na której prezentowane były dzieła artystów z zaprzyjaźnionych powiatów Dachau i Oświęcimskiego, w Oświęcimiu organizujemy „bliźniaczą” ekspozycję, by pokazać jak wiele ta współpraca dla nas znaczy – przypomniał artysta Paweł Warchoł, dodając że to szczególna wystawa w szczególnym czasie.

Autorzy prac prezentowanych na wystawie w OCK:

Remigiusz Dulko – rzeźba, Heinz Eder & Siegfried Scheibner – rysunek światłem, Józef Hołard (Hoła) – malarstwo, plakat, Heiko Klohn – rysunek, grafika, Agnieszka Kobielusz – malarstwo, Martyna Łabaj-Paluchiewicz – plakat, Elżbieta Pietruczuk – grafika, Jerzy Pietruczuk – grafika, Waldemar Rudyk – malarstwo, obiekty, Bruno Schachtner  – typografia, Jerzy Talik – malarstwo, Paweł Warchoł – rysunek, grafika, Barbara Wójcik – malarstwo.

Fot. Pracownicy Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu.

Poniżej znajduje się galeria zdjęć dotycząca: "Artyści wi(e)dzą więcej. Twórczy dialog impulsem do partnerstwa Powiatów Dachau i Oświęcimskiego"