spotkanie w Dachau

Ten rok zapowiadał się jako okres wzmożonej współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi powiatami Dachau i Oświęcimskim. Impulsem miały być przypadające w tym roku dwie rocznice: 30 lat artystycznej przyjaźni między Oświęcimiem i Dachau oraz 5 lat partnerstwa obu powiatów. I kiedy wszystko szło zgodnie z nakreślonym planem, brutalnie wkroczyła pandemia koronawirusa…

Artyści z Dachau oraz Starostwo Powiatowe Dachau chcieli godnie uczcić te dwa wspaniałe jubileusze – mówi Bernadetta Czech-Sailer z biura starosty Powiatu Dachau.

I wylicza: w Dachau zaplanowano i prawie w 100 procentach zorganizowano:

– dużą wystawę, na  której swoje prace mieli zaprezentować artyści z obu miast; dzieła miały być eksponowane w czterech galeriach sztuki na starówce Dachau

– wystawę w Europejskim Domu Sztuki w Freising

– koncert „Feiern mit Freunden”, w którym wystąpić mieli artyści z Oświęcimia Weronika Boińska i Wiesław Dziki Kaniowski, a z Dachau Joe’s Rhytm i Blues Garage

– wspólne zwiedzenie Miejsca Pamięci i złożenie wieńca z okazji przypadającej 29 kwietnia br. 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau

– szereg imprez towarzyszących.

Prawie zorganizowano, bo ambitne plany pokrzyżowała pandemia i zaplanowane wydarzenia niestety trzeba było odwołać.

Na przekór tej sytuacji chcieliśmy pokazać, że nasze kontakty są dla nas bardzo ważne. Dlatego wydaliśmy katalog, który właściwie dokumentuje wystawę, która się nie odbyła i nigdy się w zaplanowanej formie nie odbędzie – zaznacza Bernadetta Czech-Sailer.

We wspomnianym katalogu zaprezentowano sylwetki i prace artystów: Józefa Hołarda, Remigiusza Dulko, Agnieszki Kobielusz, Martyny Paluchiewicz-Łabaj, Elżbiety Pietruczuk, Jerzego Pietruczuka, Waldemara Rudyka, Pawła Warchoła, Barbary Wójcik oraz twórców z Dachau.

Pojawił się spontaniczny pomysł zorganizowania małej wystawy, na której prezentowane są dzieła artystów z Dachau i Oświęcimia. Ekspozycja o wymownym tytule „Bilder keiner Ausstellung”, czyli „Obrazy bez wystawy” otworzył prezydent Miasta Dachau Florian Hartmann i starosta Stefan Löwl. (Specjalnie na potrzeby tej wystawy Frank Zappa, znany mieszkańcom Oświęcimia z murala, otrzymał zgodnie z przepisami maseczkę).  

Uczestniczyła w nim też rzecznik Powiatu Dachau ds. Partnerstwa z Powiatem Oświęcimskim Marese Hoffmann. Z artystów obecni byli Heiko Klohn i Florian Marschall.

Słowo wstępne do katalogu starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli:

“Jestem rad, że zapoczątkowane trzy dekady temu spotkanie artystów z Dachau i Oświęcimia z czasem stało się impulsem do poszerzenia współpracy na inne obszary.

Ukoronowaniem twórczego porozumienia polskich i niemieckich artystów było zawarte 25 lat później partnerstwo pomiędzy Powiatem Dachau i Powiatem Oświęcimskim, obejmujące m.in. współpracę w dziedzinie kultury, edukacji, gospodarki czy sportu.

Partnerstwo tych dwóch wyjątkowo głęboko doświadczonych przez nazistowski totalitaryzm powiatów wpisuje się w ideę zjednoczonej Europy, której fundamentem są takie wartości, jak wolność, demokracja, tolerancja, poszanowanie praw człowieka.

Dziękuję artystom, bacznym obserwatorom życia społecznego, wyczulonym na krzywdę i niesprawiedliwość, za prostowanie ścieżek i przecieranie szlaków prowadzących do pojednania i zrozumienia. To dzięki Państwa wrażliwości i otwarciu możemy się dziś cieszyć z żywego, a nie zadekretowanego partnerstwa i przyjaźni, które połączyły nasze powiaty”.

Jesienią goście z Niemiec mieli odwiedzić nasz powiat. Dziś trudno wyrokować, czy wizyta dojdzie w tym roku do skutku… Póki co ożywione kontakty między mieszkańcami obu powiatów są podtrzymywane za pośrednictwem łączy internetowych.

Fot. materiały z Dachau/własne