Na zdjęciu goście z Polski, starosta i wicestarosta powiatu Dachau oraz Świadek Historii

Na zaproszenie władz partnerskiego Powiatu Dachau pod koniec kwietnia w Niemczech gościła członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Teresa Jankowska i Leszek Szuster, wieloletni dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, radny powiatowy i koordynator współpracy. Goście z Polski wzięli udział m.in. w uroczystościach 78. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau przez aliantów.

Delegacja z Polski wraz z przedstawicielami władz Powiatu Dachau, na czele ze starostą Stefanem Löwlem i wicestarostą Marese Hofman, złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary marszu śmierci. Rozkaz do ewakuacji obozu koncentracyjnego Dachau i jego podobozów nadszedł dopiero na kilka dni przed nadejściem wojsk amerykańskich. Z systemu obozowego Dachau SS poddało ewakuacji przynajmniej 25 tys. więźniów. Podczas przemarszów, wskutek chorób, niedożywienia i osłabienia zmarło przynajmniej tysiąc osób. Trasa przemarszów prowadziła przez liczne wioski i miasteczka. Od 1989 r. gminy leżące wzdłuż trasy „marszów śmierci” ustawiły na niej 22 identyczne „Pomniki Marszów Śmierci”, autorstwa rzeźbiarza Hubertusa von Pilgrima. Od 2001 r. pomnik taki stoi w Dachau przy skrzyżowaniu ulic Theodor-Heuss-Straße i Sudetenlandstraße, przypominając cierpienie ofiar.

Delegacja Powiatu Oświęcimskiego wraz z licznymi delegacjami z całego świata, uczestniczyła w uroczystościach wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau na terenie byłego krematorium i placu apelowego oraz w nabożeństwie ekumenicznym. Wraz z wicestarostą Powiatu Dachau Marese Hoffman i przedstawicielką Biura Starosty Stefana LöwlaBernadettą Czech-Sailer, przedstawicielami Miasta Oświęcim, wiceprezydentem Andrzejem Bojarskim i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Ireneuszem Góralczykiem, oddali hołd pamięci więźniom obozu koncentracyjnego Dachau na cmentarzu leśnym (Waldfriedhof) , a wśród nich Janowi Czyżowi, przedwojennemu współdzierżawcy majątku Polskiej Akademii Umiejętności w Skidziniu, aresztowanemu za współpracę z polskimi organizacjami konspiracyjnymi.

Teresa Jankowska i Leszek Szuster wraz z przedstawicielami Powiatu Dachau spotkali się z dwojgiem Świadków Historii, uczestnikami powstania warszawskiego, polskimi więźniami Dachau, panią Wandą Szumską i Jerzym Leśniakiem.

W Domu im. Maxa Mannheimera z zainteresowaniem obejrzeli wystawę prac pt. „Obrazy Pamięci”, plon seminarium fotograficznego, w którym uczestniczyli uczniowie ze szkół w obu partnerskich powiatach. Projekt organizowany jest z Max Mannheimer Studienzentrum Dachau we współpracy z Powiat Oświęcimski, Landratsamt Dachau, Liceum Ogólnokształcące Nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej oraz Gymnasium Markt Indersdorf. Projekt jest współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w ramach programu "Zachować pamięć". Wirtualną wystawę można zwiedzić: https://www.instagram.com/erinnerungsbilderobrazypamieci/

Fot. nadesłane