Koncert z okazji 7. rocznicy podpisania Umowy Partnerskiej pomiędzy samorządami powiatowymi Oświęcim i Dachau w wykonaniu brzeszczańskiej grupy Besides odbył się na dziedzińcu Klasztoru Karmelitanek przy Miejscu Pamięci Dachau.

Zespół zaprezentował utwory z płyty „Bystanders” - koncept-albumu, na którym znalazło się osiem utworów instrumentalnych nagranych wraz z kwartetem smyczkowym, inspirowanych historiami więźniów Auschwitz i losami mieszkańców okolicznych ziem, żyjących w cieniu obozu podczas II wojny światowej. Jak informują muzycy na swej stronie https://www.besides.pl/zespol/ album zrodził się z osobistej potrzeby przepracowania nagromadzonych przez lata emocji, wywołanych bliskością tego szczególnego miejsca.

Wśród publiczności znaleźli się też przedstawiciele młodzieży z całego świata, którzy przebywają obecnie w Dachau w ramach Międzynarodowych Spotkań Młodzieży.

Wierzę, że ta muzyka, w tym wyjątkowym miejscu - na dziedzińcu Klasztoru Karmelitanek, i przy tej wyjątkowej publiczności - jaką tworzycie Wy młodzi ludzie z całego świata, zabrzmi w sposób szczególny, że przesłanie Nigdy więcej Wojny, które jest od lat naszym mottem było słyszalne jak nigdy wcześniej – powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński witając gości.

Fot. WS