Grupa osób z Polski i Niemiec trzymających się za ręce na terenie byłego obozu w Dachau

Udział w tradycyjnym korowodzie ulicami Dachau, wizyta w dużym, rodzinnym, ekologicznym gospodarstwie, upamiętnienie kilkudziesięciu tysięcy ofiar niemieckich nazistów w obozie koncentracyjnym w Dachau - to główne punkty sierpniowej wizyty delegacji Powiatu Oświęcimskiego w partnerskim Powiecie Dachau.

- Wizyta w naszym partnerskim Powiecie Dachau również w tym roku dostarczyła naszej delegacji wielu nowych wrażeń i doświadczeń. Uczestniczyliśmy w święcie Dachau, biorąc udział w korowodzie prezentującym gminy powiatu, piękne stroje, radość z zakończonych żniw i rodzinne tradycje. Byliśmy pod wrażeniem dumy z noszonego stroju i kultywowania tradycji przez wszystkie pokolenia mieszkańców powiatu - relacjonuje Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, która wraz z przewodniczącym Rady Powiatu w Oświęcimiu Kazimierzem Homą, skarbnikiem Powiatu Katarzyną Wanat, sekretarzem Powiatu Beatą Chmielowską i radnym Powiatu Wojciechem Kajdasem uczestniczyła w kilkudniowej wizycie w Bawarii.

Podczas kilkudniowego pobytu na południu Niemiec delegacja odwiedziła największe, rodzinne gospodarstwo ekologiczne Powiatu Dachau, liczące ponad 230 ha. Gospodarze pracują w oparciu o płodozmian, zajmują się m.in. hodowlą krów, uprawą zbóż i produkcją biogazu.

- Ważną częścią naszej wizyty było wspólne upamiętnienie i wspomnienie, z naszymi niemieckimi partnerami, ofiar przemocy narodowosocjalistycznej w Muzeum – Miejscu Pamięci Dachau - dodaje Teresa Jankowska.

Obóz koncentracyjny Dachau, który został utworzony przez nazistów 22 marca 1933 r., na terenie zamkniętej fabryki prochu i amunicji, funkcjonował tu przez dwanaście lat.

W obozie głównym i jego podobozach przetrzymywano przeszło 200 tysięcy więźniów ponad 40 narodowości. Co najmniej 41,5 tys. osób zmarło na skutek głodu, chorób, tortur, morderstw oraz następstw przebywania w obozie koncentracyjnym.

KL Dachau stało się miejscem kaźni tysięcy Polaków, a szczególnie polskiej inteligencji i duchowieństwa.

- Słowa „Nigdy więcej” ciągle są aktualne i praca nad wartościami takimi jak wolność, demokracja, otwartość, nieobojętność jest ważną częścią naszej partnerskiej współpracy i wielu wspólnych projektów - podkreśla Teresa Jankowska.

Fot. zbiory delegacji