Świat nie da się zgładzić, nie da się zniszczyć…

W 79. rocznicę oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau oraz miasta Oświęcim spod niemieckiej okupacji, wspólna delegacja władz Powiatu Oświęcimskiego i partnerskiego Powiatu Dachau - na czele z wicestarostami Pawłem Kobieluszem i Marese Hoffmann - uczciły to wydarzenie oddając hołd ofiarom niemieckiej fabryki zagłady przed obozową Ścianą Śmierci.

Następnie przedstawiciele obu zaprzyjaźnionych powiatów: wicestarosta Paweł Kobielusz, wicestarosta Marese Hoffmann, członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Piotr Śreniawski i Wojciech Kajdas, radny Leszek Szuster, Bernadetta Czech-Sailer ze starostwa w Dachau oraz Sana Tawaf i Luis Schneider z Młodzieżowej Rady Powiatu Dachau wraz z kilkudziesięcioma innymi delegacjami uczestniczyli dziś w południe w uroczystościach na placu Kościuszki w Oświęcimiu, składając wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Wieczorem delegacje Powiatu Oświęcimskiego i Dachau wzięły udział w obchodach upamiętniających 79. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Szczególnymi gośćmi było dwadzieścioro Ocalałych z Auschwitz i Holokaustu.

Świadkom historii towarzyszyli m.in. marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa Błońska, wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP oraz inni przedstawiciele władz państwowych z Polski, a także ambasadorowie i dyplomaci, przedstawiciele duchowieństwa, władz regionalnych, samorządów, pracownicy muzeów i miejsc pamięci.

Przewodnim motywem obchodów był człowiek, czego wizualnym symbolem były twarze ludzi więzionych w Auschwitz uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu oraz po wojnie.

Głos zabrała Ocalała z Auschwitz Halina Birenbaum.

– Od mojego wyzwolenia w wieku 15 lat, do dziś obecnych 94 i pół, opowiadam i piszę,
opisuję te dzieje, opowiadam w różnych krajach i w różnych językach. Doczekałam wyzwolenia i długiego życia podczas następnych wojen. Boleśnie odczuwam cierpienia i tragedie obecnych wojen, obecnych ludzi. Napad Rosji na Ukrainę. U nas napady terrorystyczne, barbarzyńskie ataki Hamasu i wojna z wszystkich stron. Padają synowie i córki tych ocalałych nielicznych z Zagłady. Już po odbudowaniu nowego życia, w nowej ojczyźnie Izrael – podkreśliła Birnebaum.

- Zło nie rodzi dobra, ale dobro nie da się zwyciężyć. Świat nie da się zgładzić, nie da się zniszczyć. Musi być czujny, musi być nieobojętny. Jestem pewna, że takim właśnie będzie. Shalom - zakończyła swoje wystąpienie Halina Birenbaum.

Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa Błońska powiedziała, że „to miejsce tragicznie wrosło w historii Polski i Europy, będąc niemym świadkiem Zagłady Żydów - Szoa, ludobójstwa Romów z całego kontynentu, miejscem kaźni dziesiątek tysięcy Polaków i obywateli prawie wszystkich europejskich krajów.”

- Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, jak doszło do powstania obozów zagłady. Zaczęło się od tego, że ludzie niewystarczająco reagowali na mowę nienawiści, która, jak pokazała historia II wojny światowej, ma niszczącą moc. Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, iż do Auschwitz-Birkenau doprowadziły słowa odbierające człowieczeństwo drugiemu człowiekowi, które przez lata zatruwały serca, umysły i sumienia, i które w końcu zrodziły absolutne zło - powiedziała marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa Błońska.

Druga część obchodów rocznicowych miała miejsce przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie rabini oraz duchowni różnych wyznań chrześcijańskich odmówili modlitwy, a uczestnicy ceremonii złożyli przy ruinach, upamiętniając wszystkie ofiary Auschwitz.

KL Auschwitz-Birkenau stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Fot. RafLor (Więcej zdjęć z dzisiejszych uroczystości rocznicowych na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku)