W niedzielę 30 września o godz. 18.00 w kościele pw. św. Józefa w Oświęcimiu odbędzie się koncert niemieckiego zespołu  „Ensemble Cantori”. Patronat nad nim objęli wspólnie Starosta Oświęcimski i Starosta Powiatu Dachau.

26. osobowa grupa z Dachau zaprezentuje utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdyego, Alessandro Stradellego, Césara Francka oraz Johna Ruttera. Koncert dedykowany jest wszystkim ludziom, którzy byli więzieni w obozach koncentracyjnych.

– Pokój, nadzieja i radość to główne przesłanie koncertu, który jest oświęcimską kontynuacją przedsięwzięcia zorganizowanego w 2016 r. w Dachau – mówi Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec.

Inicjatorem Koncertu Pamięci jest Jürgen Rothaug i jego Ensemble Cantori. Patronat nad wydarzeniem objął w 2016 r. Max Mannheimer – były więzień obozów Auschwitz i Dachau – postać niezwykle znana i zasłużona dla Dachau. Max Mannheimer był również patronem podpisanego w 2015 r.  Partnerstwa między Powiatami Oświęcimskim i Dachau. Jego życzeniem było zorganizowanie tego samego koncertu w Oświęcimiu, niestety sam tego nie dożył – zmarł 23 września 2016 r.

Uzupełnieniem artystycznych wrażeń będzie prezentacja obrazów Maxa Mannheimera, który tworzył jako Ben Jakov. Stanowią one swoją siłą przekazu, swoistą symbiozę z muzyką.

– Tytuł koncertu „Rage to live” (Wściekłość, by żyć) wybrałem świadomie. Sam jestem członkiem „Stowarzyszenia Byłych Więźniów KZ Dachau” i wiem, że „złość i wewnętrzny ogień” dawały więźniom nieopisaną siłę, dzięki której byli w stanie wziąć na swoje barki, wytrzymać, a nawet przeżyć, niewyobrażalny wymiar grozy i ludzkiego upokorzenia – mówi Jürgen Rothaug.

Artyści oraz organizatorzy zapraszają na sporą dawkę dobrej muzyki w wykonaniu chóru i instrumentalistów z Niemiec. Kościół pw. św. Józefa w Oświęcimiu. 30 września godz. 18.00, wstęp wolny.