Nabór do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
• klasa mistrzostwa sportowego (piłka siatkowa/piłka nożna)
TECHNIKUM 
• technik elektryk
• technik informatyk                
• technik mechanik
• technik  żywienia i usług gastronomicznych
BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA 
• klasa wielozawodowa w zawodach: 
  •  fryzjer;
  •  mechanik pojazdów samochodowych;
  •  elektryk;
  •  cukiernik;
  •  kucharz;
  •  operator obrabiarek skrawających;
  •  sprzedawca;
  •  lakiernik samochodowy;
  •  piekarz.
BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA 
• technik mechanik

Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego
Jeśli chcesz trenować piłkę siatkową lub piłkę nożną, a jednocześnie myślisz o zdaniu matury i dalszej drodze kształcenia na studiach, Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego spełni Twoje oczekiwania. Klasa Mistrzostwa Sportowego to bowiem doskonała opcja dla tych, którzy chcą łączyć naukę ze sportową pasją. Uczniowie trenujący piłkę nożną lub piłkę siatkową mają doskonałą możliwość do optymalnego rozwoju zarówno dydaktycznego jak i sportowego. Ponadto klasa sportowa uczy konsekwencji, pracowitości i zdrowych nawyków, czyli umiejętności, które pozwalają osiągnąć sukcesy na arenie sportowej i zawodowej. Uczniowie – sportowcy realizują 16 godzin zajęć sportowych tygodniowo, oraz uczą się języka angielskiego, geografii i biologii na poziomie rozszerzonym.
Oferujemy:
- wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i trenerską;
- kompleks sportowo-rekreacyjny (bieżnię lekkoatletyczną, boisko trawiaste, siłownia, dwie sale gimnastyczne);
- udział w turniejach i zawodach sportowych najwyższej rangi;
- pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

Warunkiem koniecznym w procesie rekrutacji jest uzyskanie przez kandydata do oddziału mistrzostwa sportowego pozytywnego wyniku z próby sprawności fizycznej.

Technikum
Nauka w technikum trwa pięć lat. Uczeń kończąc naukę w technikum będzie zdawał zewnętrzny egzamin zawodowy dający mu tytuł technika. W przeciwieństwie do absolwentów liceów ogólnokształcących absolwent technikum ma w ręku zawód, przez co jest mu o wiele łatwiej znaleźć atrakcyjną pracę i równocześnie podjąć studia zaoczne. 
Zawód technik elektryk przypisany jest do obszaru elektryczno-elektronicznego. Praca technika elektryka wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ czynności wykonywane przez elektryka zapewniają bezpieczeństwo osobom korzystającym z sieci energetycznych lub maszyn i urządzeń elektrycznych. Technik elektryk przygotowany jest do projektowania, wykonywania, diagnozowania stanu, dokonywania napraw instalacji elektrycznej oraz maszyn i urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. W pracy w zawodzie ważne są następujące sprawności i zdolności: zdolność koncentracji, podzielność uwagi, wyobraźnia przestrzenna, rozumowanie logiczne, dobra pamięć, wyobraźnia i myślenie twórcze, uzdolnienia techniczne. 

Technik informatyk obsługuje, naprawia i konserwuje komputery typu PC oraz komputery i urządzenia mobilne, posługując się gotowym oprogramowaniem użytkowym i narzędziowym. Do jego zadań należy montowanie oraz eksploatacja systemów oraz lokalnych sieci komputerowych i urządzeń peryferyjnych. Zajmuje się również programowaniem aplikacji internetowych, w tym projektowaniem, tworzeniem i administracją stronami www i systemami zarządzania treścią. Wykonuje oraz nadzoruje prace lokalnych sieci komputerowych oraz projektuje, opracowuje, administruje i użytkuje bazy danych. Informatyk musi być osobą, która potrafi analizować sytuację i podejmować decyzje. Wykazuje się dużą cierpliwością i spostrzegawczością, posiada umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Cechy, które ułatwiają pracę w tym zawodzie to: zainteresowanie elektroniką i techniką komputerową, zdolności do nauk ścisłych, umysł twórczy i analityczny. 
Zawód ten wymaga ciągłego dokształcania się, podnoszenia kwalifikacji i śledzenia zmian na
rynku informatycznym.

Zawód technik mechanik jest zawodem o bardzo długiej tradycji w naszej szkole oraz jednym z najstarszych w historii przemysłu. Jest zawodem szerokoprofilowym, obejmującym zagadnienia projektowania, konstruowania, wytwarzania i naprawy elementów maszyn i urządzeń, na które istnieje duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Wszystkie dziedziny gospodarki, m.in.: transport, komunikacja, budownictwo, rolnictwo, górnictwo potrzebują techników mechaników. Technik mechanik powinien: posiadać zdolność do nauk ścisłych, umiejętność logicznego myślenia, dysponować wyobraźnią i orientację przestrzenną oraz dobrą koordynację wzrokowo-ruchową.

Technik żywienia i usług gastronomicznych to idealny zawód dla osób chcących realizować swoje pasje kulinarne i poznawać tajniki sztuki kulinarnej oraz chcących zdobyć dobrze płatny i poszukiwany na rynku pracy zawód. Kierunek poszerza zainteresowania związane z dietetyką fit i edukacją zdrowotną. Ciągle rosnące zapotrzebowanie na usługi wykwalifikowanej kadry specjalizującej się w żywieniu jest szansą na podjęcie pracy w zawodzie intendenta w placówkach szkolno-przedszkolnych, dietetyka w centrach odnowy biologicznej czy doradcy  w siłowniach, klubach fitness, spa. Od technika żywienia i usług gastronomicznych oczekuje się umiejętności pracy w szybkim tempie, samodzielności, cierpliwości, dokładności oraz dużego poczucia estetyki. 

Branżowa Szkoła I Stopnia
Największym atutem oddziału wielozawodowego jest fakt, że uczeń samodzielnie wybiera interesujący go zawód, z pośród wymienionych zawodów: fryzjer, sprzedawca, piekarz, cukiernik, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy, elektryk i operator obrabiarek skrawających
W naszej szkole uczniowie zdobywają wiedzę z przedmiotów ogólnokształcących, natomiast wiedzę z zakresu teoretycznych przedmiotów zawodowych otrzymują na kursach zawodowych organizowanych przez centra kształcenia zawodowego.
Praktyczna nauka zawodu organizowana jest przez pracodawcę, który zawiera z młodocianym pracownikiem umowę o pracę w celu przygotowania do zawodu.
Nauka zawodu kończy się zewnętrznym państwowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.
Uczeń, który pomyślnie zdał egzamin oraz ukończy Branżową Szkołę I Stopnia może również podnosić swoje kwalifikacje zawodowe kontynuując naukę w Branżowej Szkole II Stopnia, kończącą się egzaminem dojrzałości. Uzyskanie świadectwa maturalnego otwiera przed młodzieżą szansę starania się o przyjęcie na wyższe uczelnie. 
Umiejętności jakie osiągną uczniowie w trakcie nauki w PZ Nr 10 w Kętach zapewnią im zatrudnienie w różnych zakładach pracy, a także przygotowanie do zmierzenia się z oczekiwaniami rynku pracy, zaś gruntowne wykształcenie będzie stanowić doskonałą bazę na dalszym etapie edukacji.

Fryzjerzy są osobami bardzo wszechstronnymi. Potrafią zadbać o właściwy wystrój salonu fryzjerskiego, jego wyposażenie i estetykę. W celu zdobycia klientów prowadzą działalność promocyjną i marketingową. Wybierając ten zawód należy jednak pamiętać, że fryzjer to przede wszystkim specjalista od układania, strzyżenia, modelowania i farbowania włosów. Dlatego powinny go cechować umiejętności manualne, spostrzegawczość, a także precyzja i poczucie estetyki.  Absolwent z przygotowaniem w zawodzie fryzjer, może być zatrudniony w salonach fryzjerskich bądź też podejmować działalność w tym zakresie na własny rachunek. 
Mechanik pojazdów samochodowych konserwuje, zajmuje się obsługą techniczną i naprawą silników oraz zespołów i układów mechanicznych w samochodach osobowych. Podczas pracy posługuje się on elektronicznym sprzętem pomiarowym, testowym i diagnostycznym. Do jego narzędzi pracy należą również młotki, śrubokręty, klucze, narzędzia ręczne, pneumatyczne lub elektryczne. Praca w tym zawodzie wymaga uzdolnień i zainteresowań technicznych. Ważna jest zdolność koncentracji, cierpliwość i sprawne posługiwanie się narzędziami. 

Operator obrabiarek skrawających obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym maszyny do obróbki skrawaniem. Są to zarówno maszyny sterowane cyfrowo jak i tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych. Praca operatora skupia się głównie na właściwym doborze materiałów i narzędzi obróbkowych, ustawieniu maszyny, obróbce przedmiotów, kontroli pracy maszyny oraz kontroli wykonania wyrobu zgodnie z dokumentacją techniczną. Pracownik musi wykazywać się: koncentracją uwagi, wyobraźnią przestrzenną, podzielnością uwagi, uzdolnieniami technicznymi. 
Elektryk to wykwalifikowany rzemieślnik, który projektuje, instaluje, konserwuje oraz naprawia systemy elektryczne używane w budynkach mieszkalnych, firmach, fabrykach dosłownie wszędzie tam, gdzie możemy znaleźć urządzenia elektryczne. Elektrycy pracują wewnątrz i na zewnątrz budynków, zapewniając bezpieczne i niezawodne działania urządzeń. W pracy w zawodzie ważne są następujące sprawności i zdolności: zdolność koncentracji, podzielność uwagi, wyobraźnia przestrzenna, rozumowanie logiczne, dobra pamięć, wyobraźnia i myślenie twórcze, uzdolnienia techniczne.

Zadaniem piekarza jest wytwarzanie różnego rodzaju pieczywa. Może on specjalizować się w pieczeniu jednego typu produktu, takiego jak: chleby, rogale, babeczki, bułki. Może też sporządzać nowe receptury. Odpowiada on za właściwe przygotowanie mieszanek mąk i dodatków. Do obowiązków piekarza należy przygotowanie ciast zgodnie z recepturą, prowadzenie ich fermentacji, z zachowaniem wszystkich parametrów technologicznych. Wyrośnięte kęsy ciasta trafiają do pieca piekarskiego, gdzie pod nadzorem piekarza są wypiekane, z zachowaniem zasad technologicznych. Miejsce pracy piekarza to: magazyn surowców, hale produkcyjne, magazyn wyrobów gotowych. Absolwenci mogą być zatrudnieni w zakładach produkujących pieczywo i wyroby ciastkarskie. Mogą również podejmować działalność gospodarczą na własny rachunek. Umiejętności wskazane w zawodzie piekarza to przede wszystkim: zdolności manualne, umiejętność liczenia, cierpliwość, kreatywność.
Istotą zawodu cukiernika jest produkcja wyrobów cukierniczych. Do głównych zadań cukiernika należy sporządzanie półproduktów i gotowych wyrobów cukierniczych, dekorowanie wyrobów cukierniczych oraz obsługiwanie maszyn i urządzań stosowanych w produkcji wyrobów cukierniczych. W pracy w zawodzie ważne są następujące zdolności:
podzielność uwagi, wyobraźnia i myślenie twórcze, uzdolnienia artystyczne, zdolności manualne, poczucie estetyki.

Kucharz jest osobą zawodowo zajmującą się przygotowaniem potraw pochodzących z różnych stron świata, jak również dań dostosowanych do indywidualnych okoliczności i wymagań klientów. Kucharz dysponuje wiedzą dotyczącą różnych kultur kulinarnych, właściwego stosowania produktów spożywczych, odpowiedniego łączenia składników  tworząc wyrafinowane w smaku potrawy, desery, napoje. Posiada umiejętności podawania przygotowanych przez siebie dań w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie. Ponadto kucharz układa menu, jadłospisy oraz zarządza wydatkami na produkty spożywcze.
Miejscem pracy dla kucharza mogą być wszelkiego rodzaju podmioty gospodarcze zajmujące się prowadzeniem działalności gastronomicznej: restauracje, kawiarnie, hotelowe zakłady gastronomiczne, publiczne miejsca żywienia, stołówki prowadzone przez zakłady pracy. Można także rozpocząć własną działalność cateringową i obsługiwać prywatne imprezy lub zająć się przygotowaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych dla innych firm z sektora usługowo-gastronomicznego.

Sprzedawca zajmuje się obsługą klientów oraz sprzedażą produktów w sklepach, salonach lub punktach sprzedaży. Głównymi zadaniami sprzedawcy jest doradzanie klientom w wyborze odpowiednich produktów, kasowanie towarów, przeprowadzanie transakcji kasowych oraz dbanie o czystość i prawidłową ekspozycję towarów. Najważniejszymi cechami dobrego sprzedawcy są: cierpliwość, komunikatywność, umiejętność sprawnej organizacji pracy oraz łatwość nawiązywania kontaktów. Przydatna będzie także znajomość obsługi komputera oraz wysoka kultura osobista. Bardzo pomocne jest poczucie estetyki, które przyda się przy układaniu towaru na półkach i ustawianiu dekoracji sklepu.

Lakiernik samochodowy przeprowadza remonty i renowacje powierzchni nadwozi samochodowych, czyszcząc je, nakładając powłoki ochronne, wyrównujące i dekoracyjne posługując się narzędziami prostymi oraz urządzeniami mechanicznymi.
Miejscem pracy lakiernika są hale fabryczne lub znacznie mniejsze, prywatne warsztaty lakiernictwa samochodowego. Osoba na stanowisku lakiernika powinna charakteryzować się również dokładnością i starannością. Bardzo ważne są spostrzegawczość i wyczucie kolorów, by odpowiednio dobierać odcienie lakierów.

Branżowa Szkoła II Stopnia
Od września 2023 roku istnieje możliwość kontynuowania nauki w dwuletniej Szkole Branżowej II Stopnia w zawodach: 
• technik mechanik,

Szkoła przygotowuje uczniów do egzaminów maturalnych i zawodowych. Nauka w szkole jest bezpłatna, odbywać się będzie popołudniami trzy razy w tygodniu.