Informacje o profilach klasach, do których będzie prowadzony nabór w roku szkolnym 2025/2026
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE:
- polski- angielski (klasa medialna z komunikacją społ. i el. mediaworkingu)
- geografia-angielski (klasa językowo-filmowa)
- biologia-angielski (klasa psychologiczna z el. pedagogiki)
Klasa medialna z komunikacją społ. i el. mediaworkingu
- rozszerzenia: j. polski, j. angielski;
- przedmiot uzupełniający: komunikacja społeczna z el. mediaworkingu;
- przygotowanie do studiów na kierunkach: administracja, animacja społeczno-kulturalna, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, komunikacja wizerunkowa, komunikacja medialna, Public Relations (PR), marketing cyfrowy i reklama.
Mediaworking to pojęcie związane z pracą i komunikacją w kontekście mediów społecznościowych oraz nowoczesnych technik komunikacji. Obejmuje ono różnorodne działania, takie jak tworzenie, zarządzanie i rozpowszechnianie treści, nawiązywanie relacji z odbiorcami oraz monitorowanie i analiza efektywności działań medialnych. Oznacza również współpracę z twórcami internetowymi, budowanie marki w sieci, prowadzenie kampanii reklamowych, a także dbanie o wizerunek firmy lub osoby w mediach.
Klasa medialna z komunikacją społeczną i elementami mediaworkingu to innowacyjny kierunek, który przygotuje ucznia do kariery w dynamicznych i kreatywnych dziedzinach, zwłaszcza związanych z mediami oraz szeroko pojętą komunikacją społeczną i medialną. Nauka języka polskiego na poziomie rozszerzonym to nie tylko lepsze przygotowanie do egzaminów: rozszerzona matura z języka polskiego jest często wymagana na studia humanistyczne, np. filologię, historię, prawo. Pozwala również na rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia. Analizowanie tekstów literackich i pisanie wypracowań doskonali zdolności analityczne i interpretacyjne. Nauka literatury i języka rozwija empatię, wrażliwość i umiejętność wyrażania myśli.
Klasa językowo-filmowa
- rozszerzenia: j. angielski, geografia;
- przedmioty uzupełniające: zajęcia filmowe, kultura krajów hiszpańskojęzycznych;
- przygotowanie do studiów na kierunkach: filologie obce, turystyka i rekreacja, hotelarstwo, geografia, geologia, stosunki międzynarodowe, produkcja filmowa i telewizyjna, filmoznawstwo, kulturoznawstwo, marketing i reklama, komunikacja wizerunkowa.
Uczniowie oprócz gruntownej nauki języków w wymiarze praktycznym biorą udział w spektaklach anglojęzycznych w teatrach krakowskich, uczestniczą w dyskusyjnym klubie filmowym, w którym oglądają filmy anglojęzyczne i dyskutują w j. angielskim. Poszerzają naukę geografii o wyjazdy na warsztaty przyrodnicze do Trójmiasta, Smołdzińskiego i Ojcowskiego Parku Narodowego, odbywają lekcje w terenie. W ramach zajęć filmowych pracują z profesjonalistami z Filmoteki Narodowej i wyjeżdżają na warsztaty do TV Katowice oraz nagrania programu „The Voice of Poland”, gdzie obserwują pracę na planie zdjęciowym. Dzięki zajęciom filmowym uczniowie nie tylko zapoznają się z podstawami produkcji filmowej i telewizyjnej, ale również umożliwią rozwój kreatywnych i praktycznych umiejętności.
Uczniowie wybierający naukę w klasie językowo-filmowej poznają kulturę krajów anglo- i hiszpańskojęzycznych, nawiązują kontakty z rówieśnikami z zagranicy. Biorą udział w wymianie międzynarodowej ze szkołą w Marchenie w Hiszpanii oraz w programie Euroweek. Absolwenci mogą poszerzać w toku dalszych studiów wiedzę filologiczną, a także, dzięki rozszerzonej geografii, próbują swoich sił w turystyce, geologii, geodezji i wielu innych kierunkach. Język angielski na zaawansowanym poziomie umożliwia pewną komunikację na arenie międzynarodowej, a geografia pozwoli uczniowi zrozumieć i eksplorować zjawiska globalne oraz przygotuje m. in. do pracy w sektorach związanych z turystyką, hotelarstwem i zarządzaniem zasobami.
Klasa psychologiczna z elementami pedagogiki
- rozszerzenia: j. angielski, biologia
- przedmioty uzupełniające: psychologia z elementami pedagogiki
- przygotowanie do studiów na kierunkach: biologia, psychologia, pedagogika, , komunikacja medialna, socjologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, logopedia, kognitywistyka, terapia zajęciowa.
Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na zawody związane z psychologią i pedagogiką, a uczniów coraz bardziej interesują te dziedziny wiedzy. Na zajęciach rozszerzonych z biologii, w połączeniu z uzupełnieniem z psychologii i pedagogiki, uczniowie przygotują się kontynuowania nauki na wielu kierunkach studiów, na których mogą rozwijać wiedzę z zakresu biologii i funkcjonowania organizmu człowieka.
~~~~~~~~~~
W wszystkich klasach nauka języka angielskiego odbywa się na poziomie rozszerzonym, również w wymiarze praktycznym. Nowoczesne podejście do nauki języków obcych, nowatorskie metody nauczania powodują, że nasi uczniowie wchodzą w dorosłe życie bez obaw o umiejętności komunikacyjne w kontaktach zawodowych, czy towarzyskich z obcokrajowcami.
Uczniowie mogą rozwijać swoje pasje w grupach artystycznych: teatralnej „Minus Jeden”, muzycznej „Trzy Czwarte”, biorą udział w konkursach i przeglądach artystycznych. Zainteresowani poszerzaniem wiedzy z j. polskiego i historii uczestniczą w spotkaniach z twórcami, specjalistami z zakresu prawa, warsztatach z pracownikami Muzeum Narodowego, Muzeum Polin, Instytutu Yad Vashem i Muzeum Auschwitz Birkenau. Realizują liczne projekty literackie i teatralne we współpracy z Domem Kultury, Gminną Biblioteką oraz Muzeum im. A. Kłosińskiego oraz historyczne z Muzeum w Kętach, Muzeum Auschwitz. Nauka w Liceum im. M. Dąbrowskiej gwarantuje wszechstronny rozwój i nabycie kompetencji, które ułatwiają poruszanie się na współczesnym rynku pracy w różnych dziedzinach i zawodach oraz daje możliwość szerokiego dostępu do kierunków studiów nie tylko humanistycznych. Absolwenci naszych klas studiują z powodzeniem też na kierunkach ścisłych – ekonomii, logistyce, stosunkach międzynarodowych.