Informacje o profilach klasach, do których będzie prowadzony nabór w roku szkolnym 2024/20025

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
biologia-angielski (klasa pedagogiczna z komunikacją społeczną)
geografia-angielski (klasa językowo-filmowa)
polski-historia-angielski (klasa humanistyczno-teatralna)

Klasa humanistyczno-teatralna
• rozszerzenia: j. polski, historia, j. angielski;
• przedmiot uzupełniający: zajęcia teatralne;
• przygotowanie do studiów na kierunkach: historia, prawo, aktorstwo, dziennikarstwo, administracja, psychologia, socjologia, politologia, animacja społeczno-kulturalna.

Uczniowie mogą rozwijać swoje pasje w grupach artystycznych: teatralnej „Minus Jeden”, muzycznej „Trzy Czwarte”, brać udział w konkursach i przeglądach artystycznych. Zainteresowani poszerzaniem wiedzy z j. polskiego i historii uczestniczą w spotkaniach z twórcami, specjalistami z zakresu prawa, warsztatach z pracownikami Muzeum Narodowego, Muzeum Polin, Instytutu Yad Vashem i Muzeum Auschwitz Birkenau. Realizują liczne projekty literackie i teatralne we współpracy z Domem Kultury, Gminną Biblioteką oraz Muzeum im. A. Kłosińskiego oraz historyczne z Muzeum w Kętach, Muzeum Auschwitz. Nauka w klasie humanistycznej gwarantuje wszechstronny rozwój i nabycie kompetencji, które ułatwiają poruszanie się na współczesnym rynku pracy w różnych dziedzinach i zawodach oraz dają możliwość szerokiego dostępu do kierunków studiów nie tylko humanistycznych. Absolwenci naszych klas humanistycznych studiują z powodzeniem na kierunkach humanistycznych, ale  i ścisłych – ekonomii, logistyce, stosunkach międzynarodowych.

Klasa językowo-filmowa
• rozszerzenia: j. angielski, geografia;
• przedmioty uzupełniające: zajęcia filmowe, kultura krajów hiszpańskojęzycznych;
• przygotowanie do studiów na kierunkach: filologie obce, turystyka i rekreacja, hotelarstwo, geografia, geologia, stosunki międzynarodowe, produkcja filmowa i telewizyjna.

Uczniowie oprócz gruntownej nauki języków w wymiarze praktycznym biorą udział  w spektaklach anglojęzycznych w teatrach krakowskich, uczestniczą w dyskusyjnym klubie filmowym, w którym oglądają filmy anglojęzyczne i dyskutują w j. angielskim. Poszerzają naukę geografii o wyjazdy na warsztaty przyrodnicze do Trójmiasta, Smołdzińskiego i Ojcowskiego Parku Narodowego, odbywają lekcje w terenie. W ramach zajęć filmowych pracują z profesjonalistami z Filmoteki Narodowej i wyjeżdżają na warsztaty do TV Katowice oraz nagrania programu The Voice of Poland, gdzie obserwują pracę na planie zdjęciowym. Uczniowie wybierający naukę w klasie językowo-filmowej poznają kulturę krajów anglo- i hiszpańskojęzycznych, nawiązują kontakty z rówieśnikami z zagranicy. Absolwenci mogą poszerzać w toku dalszych studiów wiedzę filologiczną, a także dzięki rozszerzonej geografii próbują swoich sił w turystyce, geologii, geodezji i wielu innych kierunkach.

Klasa pedagogiczna z komunikacją społeczną
• rozszerzenia: j. angielski, biologia;
• przedmioty uzupełniające: pedagogika z elementami psychologii, komunikacja społeczna;
• przygotowanie do studiów na kierunkach: psychologia, pedagogika, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, komunikacja wizerunkowa, komunikacja medialna, reklama, a także kierunki związane z zawodami medycznymi (pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, położnictwo, fizjoterapia, dietetyka i kosmetologia) oraz zdrowie publiczne.

Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na zawody związane z psychologią i pedagogiką, a uczniów coraz bardziej interesują te dziedziny wiedzy. Na zajęciach rozszerzonych z biologii, w połączeniu z uzupełnieniem z pedagogiki i psychologii, uczniowie przygotują się kontynuowania nauki na wielu kierunkach studiów, na których mogą rozwijać wiedzę z zakresu biologii i funkcjonowania organizmu człowieka. Na zajęciach z komunikacji młodzi ludzie będą zdobywać wiedzę na temat technik komunikacji, porozumiewania się, negocjacji i rozwiązywania problemów społecznych oraz poznają specyfikę komunikacji w przestrzeni mediów społecznościowych i szeroko pojętego Internetu.

W wszystkich klasach nauka języka angielskiego odbywa się na poziomie rozszerzonym, również w wymiarze praktycznym. Nowoczesne podejście do nauki języków obcych, nowatorskie metody nauczania powodują, że nasi uczniowie wchodzą w dorosłe życie bez obaw o umiejętności komunikacyjne w kontaktach zawodowych, czy towarzyskich z obcokrajowcami.