„Zdrowie psychiczne – wspólny temat. Zachowania agresywne” – to tytuł II Konferencji Naukowej, zorganizowanej 29 października w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Oświęcimski.

Jak zauważył starosta Marcin Niedziela, termin konferencji nie był przypadkowy.

– 10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Problem chorób psychicznych nie dotyczy tylko świata osób dorosłych, lecz także dzieci i młodzieży. Presja, z którą muszą zmagać się na co dzień doprowadza do różnych problemów, m.in. lęków, które są przyczyną depresji, narkomani, autoagresji i agresji w stosunku do innych – mówił podczas konferencji starosta Marcin Niedziela.

Z kolei wicestarosta Paweł Kobielusz podkreślił, że stosunkowo niedawno kwestie związane ze zdrowiem psychicznym znalazły ważne miejsce w publicznym dyskursie.

– Jest to problem nie tylko zdrowotny, ale również społeczny – stwierdził wicestarosta, dodając że konferencje takie jak ta zorganizowana w murach oświęcimskiej uczelni są niezwykle ważne w obliczu zagrożeń związanych z chorobami psychicznymi.

Celem konferencji było przybliżenie wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego, zapoznanie słuchaczy z problemami zachowań agresywnych zarówno u dorosłych, jak u dzieci i młodzieży, sposobami radzenia sobie z takimi zachowaniami u chorych psychicznie.

Konferencja została zorganizowana przez Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach we współpracy z Wydziałem Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz Małopolską Uczelnią Państwową w Oświęcimiu.

Fot. WR