Akcja bezpłatnych badań dopplerowskich adresowana jest do kobiet i mężczyzn od 40. roku życia, szczególnie dla osób narażonych na niedokrwienny udar mózgu, u których dodatkowo występuje przynajmniej jeden z czynników takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, choroby serca, przebyty udar, uzależnienie od tytoniu.                                                                                                                                                                                      

Badania wykonywane będą w Pracowni Dopplerowskiej w budynku Oddziału Neurologicznego. Rejestracja telefoniczna pod numerem 33 844 83 12. Ilość badań jest ograniczona.

Badanie przepływu w tętnicach metodą Dopplera jest metodą wykorzystującą falę ultradźwiękową (metoda ultrasonograficzna). Umożliwia rejestrowanie prędkości przepływu krwi w badanych naczyniach i na tej podstawie wykrywa zmiany patologiczne, takich jak zwężenie lub niedrożność tętnic. Pozwala na badanie tętnic zaopatrujących mózg w odcinku przed wejściem do jamy czaszki (czyli w miejscach, gdzie zmiany patologiczne występują najczęściej),  a także w ich głównych rozgałęzieniach wewnątrz czaszki.

Badanie jest bezbolesne, trwające od kilku do kilkunastu minut i wykonywane jest w pozycji leżącej.