Opis sprawy

Starosta Oświęcimski, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej może ograniczyć w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Komórka Urzędu prowadząca sprawę
Wydział Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami
Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu
ul. Wyspiańskiego 10, pokój nr 35, 32-602 Oświęcim,
Tel. (0-33) 844 97 41
Fax (0-33) 844 97 48
e-mail: nieruchomosci@powiat.oswiecim.pl

Miejsce składania dokumentów
Dziennik podawczy Starostwa Powiatowego, 32-602 Oświęcim, ul. Wyspiańskiego 10

Termin załatwienia sprawy
Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego

Forma załatwienia sprawy
Decyzja

1. wniosek
  2. dokumenty z przebiegu rokowań, o których mowa w art. 114 ustawy o gospodarce nieruchomościami;
  3. wypis i wyrys z planu miejscowego, a w przypadku braku planu miejscowego, decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego;
  4. mapę z rejestrem nieruchomości objętych wnioskiem o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, z naniesionym przebiegiem realizowanej inwestycji celu publicznego, polegającej na zakładaniu i przeprowadzaniu ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń;
  5. odpis z księgi wieczystej lub oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów w księdze wieczystej założonej dla nieruchomości objętej wnioskiem o ograniczenie sposobu korzystania wraz ze wskazaniem numeru księgi wieczystej albo zaświadczenie o stanie prawnym, jaki wynika ze zbioru dokumentów. W razie braku w/w dokumentów, zaświadczenie właściwego sądu stwierdzające, że nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej lub że nie jest dla niej prowadzony zbiór dokumentów;
  6. wypis i wyrys z katastru nieruchomości.

Wniosek nie podlega opłacie skarbowej.

Tryb odwoławczy
Od decyzji starosty służy stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Małopolskiego za pośrednictwem Starosty Oświęcimskiego w terminie 14 dni od daty jej doręczenia

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego

Informacje dodatkowe
Udzielenie zezwolenia powinno być poprzedzone rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie prac, o których mowa w art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Rokowania przeprowadza osoba lub jednostka organizacyjna zamierzająca wystąpić z wnioskiem o zezwolenie. Do wniosku należy dołączyć dokumenty z przeprowadzonych rokowań. Na występującym o zezwolenie ciąży obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego niezwłocznie po założeniu lub przeprowadzeniu ciągów, przewodów i urządzeń o których mowa powyżej. Jeżeli przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego jest niemożliwe lub powoduje nadmierne trudności lub koszty wypłaca się odszkodowanie. Za szkody powstałe wskutek ww. zdarzeń przysługuje odszkodowanie ustalone w odrębnej decyzji administracyjnej. Odszkodowanie powinno odpowiadać wartości poniesionych szkód. Jeżeli w skutek tych zdarzeń zmniejszy się wartość nieruchomości, odszkodowanie powiększa się o kwotę odpowiadającą temu zmniejszeniu.