Opis sprawy

Starosta Oświęcimski, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej rozpatruje wniosek poprzedniego właściciela lub jego spadkobiercy o zwrot wywłaszczonej nieruchomości lub jej części.
Postępowanie o zwrot jest dopuszczalne w przypadkach, gdy nieruchomość została nabyta na rzecz Skarbu Państwa lub innych jednostek samorządu terytorialnego w drodze wywłaszczenia i stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu.
Warunkiem uznania nieruchomości za zbędną na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu jest ustalenie, że:

  • pomimo upływu 7 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, nie rozpoczęto prac związanych z realizacją tego celu albo
  • pomimo upływu 10 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, cel ten nie został zrealizowany.

Zgodnie z art. 229 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami roszczenie, o którym mowa w art. 136 ust. 3 (o zwrot nieruchomości wywłaszczonej) nie przysługuje, jeżeli przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. 1 stycznia 1998 r.) nieruchomość ta została sprzedana osobie trzeciej lub oddana w użytkowanie wieczyste takiej osobie, a prawo to zostało ujawnione w księdze wieczystej.
Nieruchomość wywłaszczona podlega zwrotowi w stanie, w jakim znajduje się w dniu zwrotu.
Warunkiem zwrotu nieruchomości jest zwrot przez poprzedniego właściciela lub jego spadkobiercę odszkodowania lub nieruchomości zamiennej.
Odszkodowanie pieniężne podlega waloryzacji, z tym że jego wysokość po waloryzacji, z zastrzeżeniem art. 217 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nie może być wyższa niż wartość rynkowa nieruchomości w dniu zwrotu, a jeżeli ze względu na rodzaj nieruchomości nie można określić jej wartości rynkowej, nie może być wyższa niż jej wartość odtworzeniowa.
W razie zmniejszenia się albo zwiększenia wartości nieruchomości wskutek działań podjętych bezpośrednio na nieruchomości po jej wywłaszczeniu, odszkodowanie, pomniejsza się albo powiększa o kwotę równą różnicy wartości określonej na dzień zwrotu. Przy określaniu wartości nieruchomości przyjmuje się stan nieruchomości z dnia wywłaszczenia oraz stan nieruchomości z dnia zwrotu. Nie uwzględnia się skutków wynikających ze zmiany przeznaczenia w planie miejscowym i zmian w otoczeniu nieruchomości.

Komórka Urzędu prowadząca sprawę
Wydział Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami
Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu
ul. Wyspiańskiego 10, pokój nr 35, 32-602 Oświęcim,
Tel. (0-33) 844 97 41
Fax (0-33) 844 97 48
e-mail: nieruchomosci@powiat.oswiecim.pl

Miejsce składania dokumentów
Dziennik podawczy Starostwa Powiatowego, 32-602 Oświęcim, ul. Wyspiańskiego 10

Termin załatwienia sprawy
Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego

Forma załatwienia
Decyzja

Wymagane dokumenty

  1. Wniosek o zwrot złożony przez poprzedniego właściciela lub jego spadkobierców, przy czym należy podkreślić, iż każdemu z byłych współwłaścicieli (bądź ich spadkobierców) domagających się zwrotu przysługuje samodzielna legitymacja procesowa w postępowaniu o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. We wniosku należy określić numer i położenie nieruchomości podlegającej zwrotowi
  2. Dokument na podstawie którego zostało odjęte prawo własności ( akt notarialny, decyzja o wywłaszczeniu, decyzja o odszkodowaniu)
  3. Postanowienie o nabyciu praw do spadku po poprzednim(ch) właścicielu(ach) wywłaszczonej nieruchomości lub akt poświadczenia dziedziczenia.

Opłaty
Wniosek nie podlega opłacie skarbowej.

Tryb odwoławczy
Od decyzji starosty służy stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Małopolskiego za pośrednictwem Starosty Oświęcimskiego w terminie 14 dni od daty jej doręczenia
 
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego